• Mamy przyjaciół prawie 200 kilometrów od Mąkowarska!

          •          W styczniu otrzymaliśmy do świetlicy szkolnej prezenty od pani Agnieszki z Poznania. Są to: kolorowe brokaty, klej w sprayu, drobne kamyki ozdobne w różnych kolorach,  sztuczny śnieg, barwniki   w  płynie          i w proszku oraz celofan. Materiały te wykorzystamy do wykonywania i pakowania prac na kiermasze szkolne, gdy powróci normalność i będzie można je przygotować. Brokaty dostały też panie z  klas 0–III.                               

                  Dziękujemy Pani Agnieszko! 

                                                                                                                                          E.O.

             

            Fot. E.O.

          • Mąkowarski Gang Fajniaków

          •         W grudniu 2020 roku uczniowie klasy 0b wraz z wychowawczynią zostali laureatami konkursu "Szkolne przygody GANGU FAJNIAKÓW”,  który został zorganizowany przez sieć sklepów "Biedronka".

                  Celem akcji było pokazanie dzieciom magicznej strony natury, ucząc ich wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko.

                  W konkursie wzięli  udział uczniowie z 2144 placówek z całej Polski, którzy przysłali aż 6999 prac.

            Brawa dla naszych FAJNIKAÓW!

             

                                                                                                                                                         P.L.

            Fot. P.L.

          • Wigilia inna niż zazwyczaj...

          •      Cały rok 2020 był inny niż poprzednie. Pewnie nikt nigdy nie wymyśliłby tego, że tradycyjne mąkowarskie wigilie będziemy obchodzić zdalnie.

                Wigilie u przedszkolaków zazwyczaj odbywały się z rozmachem: jasełka, przedstawienia świąteczne, obecność rodziców, dzielenie się opłatkiem, ciasta pieczone przez mamy, Święty Mikołaj wręczający prezenty. W tym roku wszystko uległo zmianie.    

                 21 grudnia 2020 roku było skromnie, ale uroczyście, co podkreślały eleganckie stroje uczniów. Obie klasy przygotowały krótkie przedstawienia bożonarodzeniowe, które zostały nagrane i wysłane rodzicom. Dzieci wcześniej wykonały również piękne kartki oraz upominki dla swoich najbliższych i zabrały je do domów. Święty Mikołaj (zwany również Gwiazdorem)  oczywiście nie zapomniał o dzieciach i zostawił dla nich prezenty. Tego dnia nie zabrakło kolęd, słodkich pierników i mnóstwa życzeń.

                Uczniowie klas I–VIII (również odświętnie ubrani) spotkali się z wychowawcami w  wirtualnym świecie, czyli każdy zasiadł przed swoim komputerem w domu. Były opowieści o zwyczajach i tradycjach, zagadki, życzenia, zdarzyły się także próby wspólnego śpiewania kolęd. Klasę drugą „odwiedził’ nawet tajemniczy pan, który bardzo przypominał Mikołaja.

              Dzieci z klas: czwartej, siódmej i ósmej pod kierunkiem pani Katarzyny Lubiewskiej przygotowały dla wszystkich niespodziankę – film z życzeniami i kolędami.

             

                                                                                                                                                  E.L., B.S.

            PS Na fotografiach spotkania wigilijne w zerówkach.

            Fot. E.L. i P.L.

          • Mikołaje są wśród nas (i to całkiem mali)… 😊

          •      „Lepiej dawać niż brać”. Ta myśl przyświecała wychowawczyniom klas 0a i 0b, które w  okresie przedświątecznym zorganizowały w swoich klasach zbiórkę słodyczy dla wychowanków Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Karolewie. Dzieci wraz z rodzicami aktywnie wzięły udział w akcji i przyniosły mnóstwo słodyczy. Do naszych działań przyłączyli się również właściciele Stajni „Dąb” z Mąkowarska, którzy zorganizowali podobną zbiórkę i dostarczyli nam jeszcze więcej rozmaitych słodkości. Przed świętami paczki zostały przekazane w odpowiednie ręce. Mamy nadzieję, że ten drobny gest wywołał uśmiech obdarowanych dzieci.

               Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy chcieli pomóc!

             

                                                                                                                                                           E.L.

            Fot. E.L.

          • Plastyczne talenty

          •  

                W grudniu 2020 roku odbył się I Gminny Konkurs Plastyczny „Kartka Bożonarodzeniowa” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Koronowo Budzi Się”. Wzięło w nim udział aż 75 uczestników w wieku od pięciu do osiemnastu lat, których zadaniem było wykonanie świątecznej kartki z uwzględnieniem elementów krajobrazu i miejsc charakterystycznych dla naszej gminy.

               Wszystkie kartki były bardzo pomysłowe, oryginalne i starannie wykonane. Jurorzy zapewne mieli twardy orzech do zgryzienia podczas wyłaniania laureatów. Znalazły się wśród nich uczennice naszej szkoły.

                  Iga Bobola (klasa 0a) zajęła III miejsce (kategoria 5-7 lat),

                  Barbara Sikora (klasa VII)  - II miejsce (kategoria 11-14 lat).

            Gratulujemy!

                                                                                                                                                                 B.S.

            Kartka Igi Boboli                                                              Kartka Basi Sikory

            Fot. Stowarzyszenie „Koronowo Budzi Się”  

             

          • Plastycznie o straży pożarnej

          •          W grudniu 2020 roku Zarząd Miejsko–Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Koronowie ogłosił konkurs plastyczny pt. „100 lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi", który był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej. Został zorganizowany jako gminne eliminacje ogólnopolskiego konkursu (były to jedyne eliminacje w województwie kujawsko-pomorskim, gdyż inne jednostki  zrezygnowały   z    konkursu ze względu na pandemię).

                   Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukcesy.

            Oto laureaci:

            I grupa – przedszkola

            Bolesław Orliński (klasa 0b) – I miejsce, 

            II grupa – klasy I–III   

            Oskar Miluch  (klasa I) – II miejsce,

            III grupa – klasy IV–VI 

            Martyna Rumel (klasa VI) – wyróżnienie,

            IV grupa – klasy VII – VIII 

            Barbara Sikora  (klasa VII) – I miejsce.

                     Uczniowie otrzymali talony do zrealizowania w sklepie ze sprzętem elektronicznym.  Jesteśmy z Was dumni! Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

                                      E.O.                                                    

            .

          • Mamy znawczynię rolnictwa!

          •           10 grudnia 2020 roku odbyła się I Mała Olimpiada Wiedzy Rolniczej zorganizowana przez Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Patronat nad nią objął Starosta Bydgoski pan Wojciech Porzych.

                   Do konkursu, który odbył się w formie zdalnej, zgłosiło się dziewiętnaścioro uczniów klas VII–VIII z jedenastu szkół podstawowych. Wśród nich była uczennica naszej szkoły Barbara Sikora, która zajęła pierwsze miejsce.

                  Uczniowie rozwiązywali testy w sześciu blokach tematycznych. Basia uzyskała najlepsze wyniki w czterech kategoriach: produkcja zwierzęca, żywienie i usługi gastronomiczne, weterynaria i produkcja roślinna.

                  Nasza laureatka na pytanie: „Skąd to wszystko wiesz?”, odpowiedziała skromnie: „Żyjemy przecież na wsi, codziennie jesteśmy blisko natury, obserwujemy przyrodę, to wszystko wiemy”.

             

                  Bądźmy więc uważnymi obserwatorami. Gratulujemy!

            B.S.

            Fot. Basia Sikora

          • Klasowe mikołajki

          •      7 grudnia 2020 roku w salach przedszkolnych w Mąkowarsku zrobiło się jakoś czerwono i świątecznie. Otóż tego dnia w klasach 0a i 0b odbyły się klasowe mikołajki. Dzieci założyły specjalne czapki, a panie wychowawczynie postarały się, by sale wyglądały magicznie i wprowadzały wszystkich w świąteczny nastrój. Niestety, z powodu panującej pandemii Święty Mikołaj nie mógł osobiście odwiedzić dzieci, ale zostawił im niezwykły list i zadania, które musiały wykonać (np. udekorować choinkę czy zaśpiewać piosenkę), aby otrzymać drobne upominki. Dzieciaki bawiły się świetnie.

                    Przedszkolaki uraczyły się także słodkim poczęstunkiem i pełne wrażeń wróciły do domów, by dalej przygotowywać się do świąt Bożego Narodzenia.

             

                                                                                                                                                                              E.L.

            PS Klasy I–VIII świętowały mikołajki zdalnie.

            Fot. E.L. i P.L.

          • Andrzejkowe szaleństwa przedszkolaków

          •    30 listopada 2020 roku w klasach 0a i 0b tradycyjnie odbyły się klasowe andrzejki.Ten dzień był pełen wróżb i magii. Dzieci (oczywiście pod opieką nauczycieli) lały wosk, wybierały przyszłych mężów i żony, wywróżyły sobie dalekie podróże oraz to, jaki zawód będą wykonywać, gdy dorosną. Nie obyło się bez przestróg i porad dotyczących zdrowia i najbliższej przyszłości. W tym szczególnym dniu nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz zdjęć na tak zwanej  „ściance”.

              Zabaw i śmiechu było co niemiara.

             

                                                                                                                                                       E.L.

            Fot. E.L, P.L.

          • Pomaganie to moc!

          •    W październiku uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przyłączyli się do akcji charytatywnej „Twoje serce dla dzieci z Filipin - edycja IV”, którą prowadzi bydgoszczanin i podróżnik pan Dariusz Metel. W ramach akcji na oficjalnej stronie na Facebooku odbywa się co miesiąc kilka licytacji. Można na nich znaleźć ciekawe pamiątki z podróży w różne zakątki świata. Czwarta edycja kończy się we wrześniu 2021 roku. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom mieszkającym w bardzo trudnych warunkach na cmentarzu w Manili (stolicy Filipin) i na dokończenie budowy stołówki przy szkole w miejscowości Puraran. 

              Dziewczyny z VI klasy: Julia Kłosowska, Aleksandra Krajniewska, Laura Nowak, Martyna Rumel i Katarzyna Tobolska pracowały na zajęciach świetlicowych jak mróweczki (aby zdążyć na licytacje listopadowe),  a efektem ich działań były trzy piękne choinki. Zostały one sprzedane za 300 złotych. Salamat przyjaciele!

                   Brawo dziewczyny! „Pomaganie to moc!” – jak mówi pan Dariusz.

                                                                                                                                                          E.O.

            Fot. E,O.

          • Bezpiecznie w gospodarstwie rolnym

          •   15 października 2020 roku odbył się szkolny etap konkursu „Pomagam bezpiecznie  w gospodarstwie rolnym”, którego organizatorem był Regionalny Oddział KRUS-u w Bydgoszczy, a adresatami uczniowie klas VII i VIII. Uczestnicy nie zawiedli i  wykazali się dużą wiedzą dotyczącą tego zagadnienia.

             I miejsce  zajął Dominik Ginter (klasa VII),                                                                                                    

             II miejsce – Lena Hemmerling, Barbara Sikora (z klasy VII),  Samanta Gburczyk (klasa  VIII),

             III miejsce – Kacper Świetlik i Antoni Tkaczyk (z klasy VIII).

            Laureaci zostali nagrodzeni piłkami siatkowymi. Gratulujemy!

                                                                                                                                     E.O.

             

             

                

          • Uroczyście i z humorem

          •      W październiku obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem pani Marty Pilarskiej przygotowali krótkie przedstawienie, które zaprezentowali nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz przedstawicielom Rady Rodziców, bo tylko oni zajęli miejsca przeznaczone dla publiczności.  

                   Inscenizacja była pełna humoru. Występujący spisali się wyśmienicie, ale najbardziej urzekły wszystkich swoja grą aktorską Julia Sydorów w roli despotycznej pani dyrektor i  Karolina Januszewska w roli niezorientowanej mamy przychodzącej na wywiadówkę i  powtarzającej nieprzytomnie: „Ale o co chodzi”?

                Po radosnej części artystycznej przyszedł czas na część oficjalną. Pan dyrektor Grzegorz Winowiecki podziękował wszystkim za pracę i wręczył nagrody. W tym roku nagrodę Burmistrza Koronowa otrzymali: pani Beata Surdej, pan Jacek Kufel i pan Andrzej Surdej. Nagrodzeni przez dyrektora szkoły zostali: pani Gizela Bartczak, pani Paulina Lorenc, pani Ewa Olska i pani Marta Pilarska, a wśród pracowników obsługi i  administracji – pani Lucyna Kowalska, pani Stefania Siekierska i pani Halina Tkaczyk.

                 Spotkanie było także okazją do podziękowań dla tych nauczycieli, którzy obchodzili piękne jubileusze pracy zawodowej. A były to panie: Ewa Olska (30 lat pracy), Janina Gordon (25 lat pracy) i Małgorzata Śliwińska (25 lat pracy).

                       Niezwykły jubileusz obchodził nasz pan dyrektor, który już od 40 lat pracuje w szkole (i to prawie zawsze w naszej szkole; prawie, bo przez rok pracował w Elblągu). Panu dyrektorowi chyba łezka zakręciła się w oku (widać to na jednym ze zdjęć).

                  Był jeszcze jeden powód, dla którego spotkanie to, choć w tak małym gronie i zupełnie inne niż poprzednie, było niezwykłe. Odwiedziła nas pani wicedyrektor Grażyna Procyk, która po 35 latach pracy (też wyjątkowy jubileusz) przeszła na emeryturę. (Aż trudno uwierzyć, patrząc na fotografie). Pan dyrektor, pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, uczniowie podziękowali naszej pani od matematyki i fizyki za pracę, cierpliwość i trud włożony w  wychowanie wielu pokoleń uczniów. Mamy nadzieję, że pani Grażyna Procyk czasem odwiedzi naszą szkołę, bo będzie nam brakować jej energii i uśmiechu.

                                                                                                                                                          B.S.

                 PS Na fotografiach – uczniowie za i przed kulisami; pan dyrektor i pani Marta Pilarska; pani Grażyna Procyk w otoczeniu nauczycieli, rodziców i uczniów.

            Fot. B.S.

                   

          • Dzień Chłopaka

          •   Pod koniec września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią uroczystości miały w tym roku nieco skromniejszy charakter i odbywały się tylko w klasach. Dziewczyny wręczyły swoim kolegom i nauczycielom skromne upominki, złożyły życzenia    i zorganizowały różne konkursy. Niektóre panie stanęły na wysokości zadania i przygotowały też słodki poczęstunek dla swoich mężczyzn.

             

            PS Na fotografiach świętowanie w klasach: 0a, 0b, I, II, III i VII.

             

                                                                                                                                           A.S.

            Fot. E.L., P. L, I.L., D.K., B.S. , H.K.

          • But w rowie i inne znaleziska...

          • 18 września przyłączyliśmy się do akcji „Razem Sprzątamy Gminę Koronowo” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Koronowo Budzi Się”. W piątkowe przedpołudnie uczniowie klas IV–VIII  wyruszyli na ulice naszej wsi (Dworcową, Jeziorną, Słoneczną i Sportową), aby posprzątać kawałek mąkowarskiego świata.

               Jakże wielkie było nasze zdziwienie, gdy znaleźliśmy prawdziwe „śmieciowe skarby” – płyty, garnki, gazety, butelki, puszki.  Był nawet wiekowy model telefonu komórkowego i jeden but (prawy, lewego nie odszukaliśmy). Stos śmieci rósł z minuty na minutę.

                Koniecznie trzeba powtarzać takie akcje, bo zdołaliśmy posprzątać tylko mały fragment wielkiego świata.         A może po prostu wystarczyłoby nie śmiecić?

                                                                                                                                                            B.S.

               PS Na zdjęciach uczniowie klasy siódmej w akcji i ich niezwykłe znaleziska.

            Fot. B.S.

          • Halo! Halo!

          •        Postanowiliśmy reaktywować naszą stronę internetową. Chcielibyśmy informować o tym, co się u nas dzieje. Mamy nadzieję, że będą tu zaglądać uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły i wszyscy, którzy chcieliby się czegoś o nas dowiedzieć. Zaczynamy, stosując retrospekcję (jeśli ktoś, nie zna tego słowa, polecamy zajrzeć do słownika, wszak wiedzy nigdy za wiele). 😊 A więc na początku było…

                                     Na początku było… powitanie nowego roku szkolnego

                   1 września 2020 roku stęsknieni uczniowie przekroczyli próg szkoły (w ciekawych czasach przyszło nam żyć, skoro uczniowie, kończąc ubiegły rok szkolny, mówili, że tęsknią za szkołą)! Wszyscy byliśmy zamaskowani, a ponieważ nie widzieliśmy się „na żywo” pół roku (aż trudno uwierzyć), przypatrywaliśmy się sobie z dużym zainteresowaniem. Pan dyrektor Grzegorz Winowiecki przywitał nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz uczniów. Potem każda klasa spotkała się ze swoim wychowawcą.

                  Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że wróciliśmy na niecałe dwa miesiące…

             

                                                                                                                                                    B.S.

             

             

             

             

             

          • Soplicowo

          • 2020-05-18

            Soplicowskie fotografie...

            W klasie szóstej na lekcjach języka polskiego omawialiśmy zdalnie fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Wykonywaliśmy zdjęcia kojarzące się z Soplicowem.

            Z fotografii powstała prezentacja...

          • Pączkowe popołudnie

          • 2020-02-18

                18 lutego 2020 roku uczniowie klasy szóstej po raz drugi już mogli poćwiczyć swoje umiejętności kulinarne. Po „Ziemniaczanym popołudniu”, które odbyło się w październiku, przyszedł czas na ”Pączkowe popołudnie” zorganizowane przez panią Małgorzatę Ducką.

                Gdy zjawiliśmy się w domu kultury, czekało już na nas wyrobione drożdżowe ciasto na pączki. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Zadaniem każdej z nich było rozwałkowanie ciasta i przygotowanie pączków do wyrośnięcia.  Pracowaliśmy bardzo wytrwale odziani w fartuszki, czepki i rękawiczki. Niektórzy pięknie ubielili się mąką (jak na mąkowarszczan przystało, wszak nazwa naszej miejscowości związana jest właśnie z jej mieleniem przez młynarza Łukasza).

                 Gdy pączki rosły, pracowaliśmy w grupach nad różnymi zadaniami. Wyjaśnialiśmy znaczenie wyrazów: tłusty czwartek, comber, ostatki, zapusty, maselnica. Wyszukiwaliśmy informację na temat różnych rodzajów pączków. Okazuje się, że popularne u nas „gniazdka” wywodzą się z Hiszpanii. Włoskie pączki wypełnione waniliowym kremem budyniowym  nazywają się „bomboloni”, a tureckie – „lokma” (małe kuleczki obtoczone w miodzie i oprószone posiekanymi orzechami). Czytaliśmy wiersze o pączku. Zapisywaliśmy przysłowia i związki frazeologiczne. Rysowaliśmy portret „pączka w maśle”.

                 Na zakończenie czekała nas prawdziwa kulinarna uczta – pyszne naleśniki z twarogiem (przygotowane przez panią Małgorzatę), pączki niezwykłych kształtów. Niektóre były rogate, inne nieco kosmate (wszak nie każdy od razu zostaje mistrzem kulinarnym). J Na deser – galaretka z owocami.

                  Bawiliśmy się świetnie! Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Duckiej za przygotowanie ”Pączkowego popołudnia”.


            więcej zdjęć pod linkiem:

          • Programujemy

          • 2019/2020

            Nasza przygoda z programowaniem rozpoczęła się we wrześniu 2019 roku. Zajęcia dla klasy I odbywają się raz w tygodniu i stwarzają dzieciom możliwość: ruchu i działania, gier zespołowych, rywalizacji, dopingowania innych, współdziałania, wykazania się kreatywnością, świetnej zabawy, obsługiwania wielu aplikacji. Na zdjęciach: gramy w "Memory", pracujemy z aplikację Codable na tabletach, odkodowujemy hasło "FERIE" na macie na stronie EduSens, gramy w grę "Trzy w linii", tworzymy kubeczkowe budowle, budujemy zamek na macie edukacyjnej.

          • Bal przebierańców

          • 2020-02-14

            14 lutego odbył się bal przebierańców dla klas 0 - III. Zabawa rozpoczęła się wspólnymi tańcami - powitankami. Dzieci pokazywały swoje stroje podczas indywidualnych i klasowych prezentacji. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek. Na dzieci czekało wiele atrakcji: taniec z walentynkowymi balonami, taniec z pluszakami, zabawa z zadaniami ukrytymi w kapeluszu itp. Bawiliśmy się świetnie!