• Wielkanocne świętowanie

          •         Uczniowie klasy pierwszej świętowali przy wielkanocnym śniadanku, które dzieci przygotowały wspólnie z wychowawczynią. Szukaliśmy też zajączka, który trochę nas wodził za nos, ale byliśmy wytrwali i udało się znaleźć upominki. Wszyscy życzyliśmy sobie radosnych i zdrowych świąt oraz mokrego dyngusu, czego i Państwu życzymy. Spędzony wspólnie czas wywołał mnóstwo naszych uśmiechów. Dziękujemy ZAJĄCZKOWI. J

                Zajączek zawitał też do dzieci z klasy trzeciej, którzy pełni radości i entuzjazmu poszukiwali ukrytych prezentów. Potem wszyscy wrócili do klasy, aby razem przygotować wielkanocne śniadanie. Atmosfera była pełna radości i uśmiechów, a wspólnie spędzony czas przy stole, to czas budowanie więzi między kolegami i koleżankami.

                 Zając pamiętał również o czwartoklasistach, którym przyniósł drobne upominki.

                 Przy wielkanocnym stole zasiedli także piątoklasiści, którzy delektowali się pyszną babką (upieczoną przez mamę Mai), znakomitym sernikiem (autorstwa mamy Kornelii) i własnoręcznie zrobionymi kanapkami.

                  Świętowali także uczniowie klas: szóstej, siódmej i ósmej. We wszystkich klasach było gwarno, wesoło i uroczyście.

            E.O., M.M., B.S.

            Fot. Wychowawcy klas

          • Wielkanocne szukanie zająca

          • 27 marca 2024 roku odwiedził nas zając, który zostawił dla nas zadania do wykonania. Na początku przygotowaliśmy kolorowe kanapki i faszerowane jajka. Następnie nakryliśmy do stołu i zjedliśmy wielkanocne śniadanie. Na stole, oprócz zrobionych przez nas potraw, znalazły się: chlebowy baranek, baranek z masła, winogrona (dostarczone przez mamę Oli), czekoladowa babka (upieczona przez mamę Igora) oraz pyszne kakao (przygotowane przez mamę Franka). Potem przyszła kolej na ozdabianie pisanek techniką decoupage. Gdy zapakowaliśmy wielkanocne upominki dla rodziców, wyruszyliśmy zgodnie z zapisanym kodem na poszukiwanie prezentów od zająca. Dotarliśmy do szatni. Dalej prowadziły nas żółte kurczaki. Okazało się, że zając schował nam koszyki na boisku, w jednym z pomieszczeń gospodarczych naszej szkoły. Wielkanocne poszukiwania zakończyliśmy zajęczą sesją zdjęciową. To był dzień pełen emocji i radości. Życzymy wszystkim wesołego Alleluja!

            D.K.

          • Bartek i Gabrysia nagrodzeni w konkursie literackim

          •    27 marca 2024 roku podczas Sesji Rady Miejskiej w Koronowie zostały ogłoszone wyniki Gminnego Konkursu Literackiego „Zero waste, czyli o tym jak rozum wygrał z wygodą”. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania z dialogiem.

                W kategorii klas V-VI drugie miejsce zajął Bartek Siekirka z piątej klasy, a wyróżnienie otrzymała Gabrysia Cyckowska (również z klasy piątej).

                Bartek napisał opowiadanie o chłopcu, który zapoznał kolegę z zasadami 5R. Oto fragment jego pracy: „Zasada 5R wzięła swą nazwę od pięciu angielskich słów, które zaczynają się na „r”. Można je przetłumaczyć: odmawiaj (np. plastikowych toreb i reklamówek, gdy robisz zakupy), ograniczaj (nie kupuj drugiego telefonu, jeśli twój jeszcze działa), używaj ponownie (urwało ci się ucho od kubka, przyklej je, nie wyrzucaj), segreguj śmieci (to łatwe), kompostuj (skoszona trawa rozkłada się w warunkach naturalnych)”.

             

                Gabrysia napisała opowiadanie, w którym główna bohaterka przeniosła się niespodziewanie do… kompostownika i spotkała się tam z… dżdżownicą, która mówiła: „Odpadki dostarczane przez ludzi do kompostownika są przez nas trawione i przetwarzane. Zyskujemy na tym, bo mamy pożywny, dobry pokarm. Twoja ciocia pozbywa się resztek. My z nich tworzymy nawóz, a ona używa go w swoim ogródku. Ma tam piękne, zdrowe warzywa. (…)  Resztki z kolacji ponownie trafiają do nas. I my jesteśmy zadowoleni i wy ludzie również. To taki mądry obieg pożywienia”.

            Gratulujemy!

            B.S.

             

            Fot. Pracownicy UM w Koronowie

             

          • Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka…

          • Reprezentantki Samorządu Szkolnego: Łucja i Malwina wraz z opiekunem samorządu odwiedziły emerytowanych pracowników szkoły zamieszkałych w Mąkowarsku. Jak co roku nie zapominamy o naszych drogich seniorach.

            Życzymy, aby nadchodzące Święta Wielkanocne napełniły Wasze serca radością i nadzieją, dodawały otuchy i pozwalały przezwyciężyć wszystkie trudności. Aby ten szczególny czas przepełniony był wzajemną życzliwością, dziś tak bardzo potrzebną.

            Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

                      Wesołego Alleluja!

                                                                                                                                               K.L.

             

            Fot.K.L.

          • Żegnaj zimo-witaj wiosno!

          • Powitanie wiosny w tym roku rozpoczęliśmy dzień później. Prawie każdy przyszedł do szkoły w zielonym stroju,  a niektórzy nawet w wypożyczonych marynarkach. Kolor ten „chronił” uczniów w myśl hasła: „Kto będzie miał coś zielonego, będzie chroniony od złego, nie będzie pytany i z zadania domowego sprawdzany”.

                 Na dużej przerwie członkowie Samorząd Szkolny przygotowali międzyklasowe rywalizacje wiosenne. Trzyosobowe zespoły z każdej klasy zmagały się z krzyżówką, zagadkami i przysłowiem, które trzeba było utworzyć z rozsypanki. Nad przebiegiem rywalizacji czuwały dzielnie panie Janina Gordon i Danuta Pantkowska, które zasiadły w jury. Walka była zacięte, a ostateczne wyniki wyglądały następująco:

            I miejsce – klasa VIII - 23 punkty,

            II miejsce – klasa VII - 22 punkty,

            III miejsce – klasa VI - 19 punktów,

            IV miejsce – klasa V – 17 punktów,

            V miejsce -  klasa IV – 15 punktów.

             

                 Jak zauważył pan dyrektor, zajęte miejsca odpowiadały kolejności, w jakiej siedziały zespoły klasowe. Czy to przypadek?😊

                 Nagrody na dzisiejszy konkurs zostały zakupione z funduszy zebranych podczas kiermaszu bożonarodzeniowego.

                Jesteśmy pewni, że starania Samorządu Szkolnego, by spędzić wspólnie przy zabawie dużą przerwę sprawiły, że wiosna zawitała do nas już na dobre, nie tylko za oknami, ale i w naszych gorących serduchach.  

            K.L.

             

            Fot.B.S.

          • Powitanie wiosny

          • 22 marca dzieci z grup przedszkolnych 0a i 0b, oraz klas I-III świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Mali uczniowie z uśmiechem na twarzy maszerowali w wiosennym korowodzie

            by pożegnać zimę. Ubrane  w wiosenne kolory z instrumentami w rękach  wyrażały swoją radość z nadejścia nowej pory roku.

                      Zgodnie ze zwyczajem dzieci pożegnały zimę tradycyjnym topieniem marzanny. Oczywiście nie obeszło się bez radosnych okrzyków na cześć wiosny.

                       Jesteśmy pewni, że takie powitanie  sprawi, że wiosna zawita do nas na dobre!

             

                                                                                                                                               M.SZ

          • Kangurowe zmagania

          •   21 marca uczniowie na całym świecie zmagali się z magicznymi zadaniami w konkursie Kangur Matematyczny. W naszej szkole byli to: Amelia, Kornelia, Gabrysia i Maciej z piątej klasy oraz Bartek z klasy ósmej.

              Czekamy z niecierpliwością na wyniki.

                                                                                                                                                     K.L.

            Fot.K.L.

          • Kolorowe skarpetki

          •    21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Dwie różne skarpetki są symbolem niedopasowania. Jednak mogą też być symbolem różnorodności, kreatywności, tolerancji. Symbolem solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa.

                Nie oceniamy! Nie odsuwamy się! Nie wykluczamy! Przyjaciele nie liczą chromosomów.

                                                                                                                                        K.L.

            Fot.B.S i K.L.

          • Cystersi, atrament i rycerskie przymiarki

          •    Uczestnicy Gminnego Konkursu „Myślę, więc segreguję” brali udział w lekcji historii w Izbie Muzealnej Ziemi Koronowskiej.

                Druh Włodzimierz Domek opowiadał nam o historii Koronowa (wiemy już, że związana jest z cystersami). Pani Magdalena Tabasz prowadziła warsztaty, na których mogliśmy pisać piórem i atramentem, a pan Piotr Jasiek w podziemiach budynku zaprezentował nam rycerski „strój”, który mogliśmy przymierzyć.

               Dziękujemy! To było bardzo ciekawe oczekiwanie na wyniki konkursu.

                                                                                                                                            B.S.

            Fot.B.S.

          • Myślę, więc segreguję

          •      18 marca 2024 roku w Urzędzie Miejskim w Koronowie odbyła się trzecia edycja konkursu „Myślę, więc segreguję”. Naszą szkołę reprezentowała silna dwunastoosobowa grupa.

                 Najmłodsi uczniowie z klas III-IV rozwiązywali test składający się z dziesięciu pytań, ich starsi koledzy z klas V-VI musieli uporać się z dwudziestoma pytaniami, a najstarsi z klas         VII-VIII – z trzydziestoma. Po zakończeniu rywalizacji wszyscy mogli uzupełnić stracone kalorie i posilić się  pysznymi drożdżówki (na słodko i na słono). Z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Okazało się, że zajęliśmy trzy pierwsze miejsca, jedno drugie i zdobyliśmy dwa wyróżnienia.

            Klasy III-IV

            pierwsze miejsce – Hubert Korczak (klasa IV),

            wyróżnienie – Roman Cyckowski  (klasa III).

            Klasy V-VI

            pierwsze miejsce – Maciej Tkaczyk (klasa V).

            Klasy VII-VIII

            pierwsze miejsce – Bartłomiej Tkaczyk (klasa VIII),

            drugie – Zosia Lewandowska (klasa VIII),

            wyróżnienie – Łucja Nowicka (klasa VII).

              Zwycięzcy otrzymali czytniki e-booków, laureaci drugich miejsc – tablety graficzne,                   a trzecich – kalkulatory z notatnikiem. Były też nagrody dla wyróżnionych – lampki ledowe z ładowarką i głośnikiem. Wszyscy uczestnicy konkursu za udział otrzymali małe tablety rysunkowe.

               Gdy wracaliśmy do szkoły, w autobusie było cicho jak makiem zasiał. Dlaczego? Uczestnicy konkursu cieszyli się z nagród. Czytali, rysowali, liczyli... 😊

               Dziękujemy organizatorom! Czekamy na kolejny konkurs!

                                                                                                                                                       B.S.

             

             

            Fot.B.S.

          • Zbieraliśmy elektrośmieci

          •    29 lutego 2024 roku odwiedził nas pan Patryk Mikołajewski – Burmistrz Koronowa, któremu towarzyszyły panie Angelika Walat i Malwina Tkaczyk z Wydziału Nieruchomości    i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koronowie.

                Goście przywieźli nagrody za udział w ubiegłorocznej zbiórce elektrośmieci, która odbywała się z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci. Dostaliśmy paletki             i piłeczki do tenisa stołowego, klocki oraz książki. Dziękujemy!

                                                                                                                                                       B.S.

            Fot.B.S.

          • Przecież to niemożliwe!

          • W ostatnim dniu nauki przed feriami zawitał do naszej szkoły iluzjonista - pan Maciej Piskorz, który zaprezentował nam niesamowite sztuczki.

                  Mogliśmy trzymać w dłoniach magiczne przedmioty, wypowiadać zaklęcia i... czarować. Niektórzy wystąpili w rolach asystentów! Bawiliśmy się świetnie, o czym świadczyły wybuchające salwy śmiechu, emocje malujące się na twarzach i okrzyki: "Przecież to niemożliwe!" Po występie był czas na autografy.

                 Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

                                                                                                                                                       B.S.

            Fot.D.K.

          • Zwiedzamy i doświadczamy

          • 8 lutego grupy przedszkolne 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego               w Koronowie oraz do Punktu Informacji Turystycznej.

                 Dzieci zobaczyły, jak funkcjonuje urząd i kto w nim pracuje. Mieliśmy okazję odwiedzić różne wydziały i poznać ciekawych ludzi. W swoim biurze ugościł nas Pan Burmistrz - Patryk Mikołajewski. Dzieci czuły się tam bardzo swobodnie. Druh Włodzimierz Domek wprowadził nas w ciekawy świat historii. Na zakończenie wyprawy dzieci odwiedziły plac zabaw w Samorządowym Przedszkolu Integracyjnym.

                    Mali wycieczkowicze wrócili bardzo zadowoleni. Dzień był pełen wrażeń. Dziękujemy wszystkim, którzy nas ugościli, za miłą i ciepła atmosferę.

                                                                                                                                                    M.Sz.

             

            Fot.M.Sz.

          • Łączy nas piłka, czyli przerwa z tenisem

          •        W poniedziałek (5 lutego 2024 roku) na dużej przerwie odbył się kolejny międzyklasowej konkurs z cyklu "Łączy nas piłka". Tym razem tematem zmagań był tenis stołowy i tenis ziemny.

                   W konkursie brały udział trzyosobowe reprezentacje z klas IV-VIII. Uczniowie mieli do rozwiązania trzy zadania w ciągu dziesięciu minut (krzyżówkę, puzzle i rozsypankę wyrazową). Klasy otrzymywały też dodatkowe punkty po rozegranym wcześniej turnieju tenisa stołowego. Rywalizacja zakończyła się następująco:

             

            I miejsce – klasa VIII (Bartłomiej Tkaczyk, Szymon Michałek, Leon Wołowicz),

            II miejsce - klasa IV (Fabian Gburczyk, Hubert Korczak, Filip Matusik),

            III miejsce – klasa V (Gabriela Cyckowska, Bartosz Siekirka, Maciej Tkaczyk).

             

                   W imieniu uczniów bardzo dziękuję Radzie Rodziców za nowy sprzęt do tenisa stołowego. Mam nadzieję, że tak popularna dyscyplina sportowa odrodzi się w naszej szkole i uczniowie będą chcieli częściej grać na zielonych stołach.

                                                                                                                                                       J.G.

             

            Fot.B.S.

          • Smok Wesołek z Mąkowarska

          •    Pojawił się w naszej szkole niezwykły gość – Smok Wesołek, który od razu poczuł się w bibliotece jak w domu i nic w tym dziwnego, bo…mieszkał kiedyś w Mąkowarsku.

               Zawitał do nas dzięki pani Marysi Panas, która jest współautorką i ilustratorką książki, a na dodatek byłą uczennicą naszej szkoły. Piękną historię ma ten Wesołek – mama pani Marysi (zapewne niektórzy pamiętają pracującą w Mąkowarsku niezwykłą panią doktor z długim warkoczem) opowiadała o nim wymyślone na poczekaniu bajki na dobranoc. Bajki, które uczyły szacunku do ludzi i przyrody. Wtedy mała Marysia słuchała ich uważnie, aby po ponad trzydziestu latach Smok Wesołek zagościł na kartach książki (ilustracje są zachwycające, bardzo bajkowe, pełne ciepła i radości)!

               A pani Marysia już jako uczennica bardzo lubiła rysować. Była ilustratorką „Kleksa”. Redagowała artykuły do szkolnej gazetki i pisała wiersze. Udało nam się odnaleźć kilka prac (spójrzcie na fotografie)!

                Bardzo dziękujemy za książkę z dedykacją rozpoczynającą się słowami: „A wiecie, że Smok Wesołek mieszkał parę lat w Mąkowarsku?” Teraz już wiemy i cieszymy się, że powitaliśmy w gronie mąkowarszczan takiego sympatycznego osobnika.

                                                                                                                                                        B.S.

          • Bal karnawałowy

          • W piątek (2 lutego 2024 roku) w naszej szkole odbył się, wyczekiwany przez wszystkich, bal karnawałowy dla uczniów klas 0-III.

                Tego dnia od samego rana pojawiały się w naszych salach kolorowe postaci, takie jak: księżniczki, piraci, policjanci, żołnierze, króliki, jeże i wiele innych. Zabawa była prowadzona przez animatorki z firmy "Animilandia" z Osielska. W rytm porywającej do tańca muzyki dzieci radośnie pląsały oraz brały udział w najróżniejszych, zaproponowanych przez prowadzące, konkurencjach, m.in. limbo i bitwie na kulki. Były też dodatkowe atrakcje, jak płonące bańki mydlane, które dostarczyły dzieciom sporo wrażeń.

                Bal ten był bez wątpienia wydarzeniem, które wywołało u naszych uczniów wiele radości.

                                                                                                                                                     O.M.

          • Spotkanie młodzieży

          •      26 stycznia 2024 roku przedstawicielki Samorządu Szkolnego pojechały z panią Katarzyną Lubiewską do Urzędu Miejskiego w Koronowie, aby uczestniczyć w spotkaniu młodzieży, podczas którego można się było dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat naszej gminy.

                 Rozmawialiśmy o przyszłych inwestycjach, wydatkach, szkołach, potrzebach młodzieży. Uczestnicy spotkania zadawali pytania i dzielili się pomysłami. Zostaliśmy poczęstowani kawą, herbatą i słodkościami.

               Było ciekawie i… przyjacielsko.

                                                                                                                                          J.G., M.W.

            Fot.K.L.

          • Był kiedyś taki „Kleks” (odcinek 3)

          • Pora na wspomnienia z roku szkolnego 1994/1995. Ukazały się wtedy trzy numery gazetki.

            Już na pierwszy rzut oka – niedowierzanie! Wszystkie strony (z małymi wyjątkami) pisane ręcznie, a w roli redaktorek dwie Anie i Asia zwana Joanką (wtajemniczeni zapewne wiedzą, o kogo chodzi).

               Cóż tam znajdziemy? Znowu mamy wiersze ówczesnych trzecioklasistów. Tym razem w roli poetów – chłopcy: Krzysiek, Tobiasz, Jacek i Arek (z jednym z nich spotkaliśmy się przez chwilę w ubiegłym roku podczas naszej wizyty u bydgoskich strażaków).

                Zaczyna się objawiać talent literacki Damiana z czwartej klasy. W numerze 2 (5) mamy jego opowiadanie o kosmitach pt. „Moja najciekawsza przygoda” przepisane na maszynie. Niezbyt wyraźne już dziś, dlatego nie będzie zdjęcia.  Panie Damianie – pozdrawiamy!

                Przepis na grzankę z jajkiem! Cóż za wysublimowana potrawa! Ale spójrzcie na te precyzyjne rysunki.

                Nasz szkoła zawsze była szkołą… rodzinną, więc ówcześni Kleksowicze nie omieszkali poinformować o bardzo ważnym wydarzeniu – zobaczcie, jakie piękny portret ślubny (autorstwa Agnieszki Ś.)! Zwróćcie też uwagę na datę tego wydarzenia. Jutro jest ten dzień! Wszystkiego dobrego pani Doroto i panie Jacku! 😊

                Mamy też pierwszy list do redakcji! Od pana Grzegorza Danielka, który był miłośnikiem oraz znawcą Mąkowarska i okolic. Ależ byliśmy wtedy dumni, że ktoś do nas napisał! Kto dziś pisze listy? W dodatku tak kaligraficzne?

               Wspomnień czar, a ciąg dalszy nastąpi…

                                                                                                                                                      B.S.

               

            Fot.B.S.