• PRZERWA Z POCZTĄ

          • 24 listopada uczniowie klas IV-VIII rywalizowali ze sobą podczas PRZERWY Z POCZTĄ. Trzyosobowe drużyny reprezentujące klasy musiały odpowiedzieć na trzy pytania (wcześniej na szkolnym korytarzu pojawiała się gazetka, na której zgromadzone były pocztowe informacje) i ułożyć logo poczty pocięte na kawałki.

                Pytania, jak to w konkursach bywa, były  łatwiejsze (np. Z ilu cyfr składa się kod pocztowy?, Jaki dane adresata muszą znaleźć się na prawidłowo zaadresowanej kopercie?) i trudniejsze (tutaj chyba „zwyciężyła” kwadrupla, czyli pytanie dotyczące podatku na utrzymanie poczty ustanowionego przez króla Władysława IV).

               Po zaciętej walce (szczególnie podczas układania puzzli) jury w składzie: pani Sabina Szymańska, pani Janina Gordon, pan Andrzej Surdej wyłoniło zwycięzców.

            I miejsce – klasa IV (Emilia Tomasik, Fabian Gburczyk, Konrad Łobodziński)

            II miejsce – klasa VII (Łucja Nowicka, Malwina Walczak, Ksawery Krzeczkowski)

            III miejsce – klasa VIII (Kacper Matusik, Szymon Michałek, Leon Wołowicz).

             

               Szkolne wieści głoszą, ze następna PRZERWA Z… wkrótce. 😊

             

                Bardzo dziękujemy Pani Ewelinie Siekierskiej, która pracuje w Urzędzie Pocztowym w Mąkowarsku za zainteresowanie nas tym tematem (podczas październikowej wizyty piątoklasistów na poczcie) i wypożyczenie materiałów, które znalazły się na gazetce.

                                                                                                                                                       B.S.

            Fot.B.S.

          • Bartek w etapie rejonowym matematycznego konkursu!

          • Bartek Tkaczyk z klasy ósmej zakwalifikował się do etapu rejonowego Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Gratulujemy! 🙂

             Na przerwie "przyłapaliśmy" Bartka i uczącą go matematyki panią Katarzynę Lubiewską na rozwiązywaniu jakiegoś bardzo skomplikowanego działania. Jak widać po zadowolonych minach, chyba mu się udało! 🙂

              Etap rejonowy - w styczniu. Trzymamy kciuki!

                                                                                                                                                       B.S.

             

            Fot.B.S.

          • Jesteśmy już uczniami!

          •      W piątek 17 listopada  my, dzieci z klasy pierwszej, dołączyliśmy do braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Mąkowarsku.

                 Zanim to się stało przedstawiliśmy program artystyczny: pięknie recytowaliśmy i śpiewaliśmy. Następnie po wprowadzeniu pocztu naszej szkoły ślubowaliśmy pilnie się uczyć, szanować nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły, starszych kolegów i koleżanki, uczyć się tego co piękne i kochać swoją ojczyznę. Po ślubowaniu pan dyrektor Andrzej Surdej pasował każdego z nas na ucznia (po rycersku, z przyklęknięciem na jedno kolano). Jakież to było przeżycie!

                Na zakończenie uroczystości dostaliśmy w prezencie od pana dyrektora książki, upominki od rodziców, pamiątkowe medale i dyplomy oraz piękne prezenty od klas: 0a, 0b, II i III. Samorząd Uczniowski obdarował nas słodkościami. Byliśmy bardzo podekscytowani, a pani wychowawczyni była z nas baaaaaardzo dumna.

                  Gdy zostaliśmy sami z panią i rodzicami przyszedł czas na wspólne zdjęcia, spotkanie przy kawie i owocowych napojach, torcie i innych słodkościach. To był piękny, pełen wrażeń dzień. Dziękujemy za wszystkie upominki i za to, że cała szkoła była z nami w tym ważnym dla nas dniu.

                                                                                                                                                  E.O.

            Fot.B.S.

          • Niepodległość – słowo najważniejsze!

          •     Piosenką, tańcem i wierszem uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Było uroczyście, radośnie i widowiskowo. Uczniowie każdej klasy przygotowali piękne występy, a pojawiali się na scenie w następującej kolejności:

             

            klasa 0a - taniec ludowy  „Koziorajka”,

            klasa 0b - "Taniec zbójnicki"

            klasa I – wiersz - "Katechizm polskiego dziecka”,

            klasa IV - piosenka " Niepodległość - trudne słowo",

            klasa VI - piosenka "Jak długo na Wawelu",

            klasa III - taniec z flagami,

            klasa VII- piosenka "Deszcze niespokojne",

            klasa VIII - piosenka "Biały krzyż",

            klasa V - piosenka "Przyjedź, mamo, na przysięgę",

            klasa II - piosenka "Jest takie miejsce - Polska".

             

                 Pamiętajmy, że niepodległość nie jest nam dana na zawsze. To ważne słowo, a właściwie najważniejsze, bo niepodległość to wolność.

                                                                                                                                                  B.S.

             

          • O mydle, brudzie i czekoladzie

          •     6 listopada 2023 roku uczniowie klas III-VI pod opieką pań: Mileny Mazanek, Katarzyny Lubiewskiej i Beaty Surdej wybrali się do Bydgoszczy.

                Piątoklasiści i Michał z szóstej klasy odwiedzili Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wizytę rozpoczęliśmy od zrobienia własnego mydełka. Musieliśmy wykonać bardzo „skomplikowane” czynności – wybrać kolor, zapach (trzy krople olejku – nie więcej!) i ozdobniki (największym powodzeniem cieszyła się lawenda, ale była też kawa, płatki owsiane i muszelki), zamieszać trzy razy w prawo i trzy razy w lewo (dokładnie tyle) i już wtedy zbieraliśmy gratulacje – przez chwilę byliśmy mydlarzami.

               Po mydlarskich warsztatach czekała na nas pani przewodnik z masą toaletowych ciekawostek i opowieścią o historii higieny (cuchnącej i zadziwiającej). Dowiedzieliśmy się, skąd wzięło się powiedzenie „siedzieć na tronie”, czyli na… sedesie. Gabrysia i Bartek  mieli okazję „zanurzyć” się w balii. Zdziwiliśmy się nieco, gdy usłyszeliśmy, że nocnik i bidet były najlepszymi prezentami dla wybranki serca.

                Uczniowie klas trzeciej i czwartej byli w Karmelowej Krainie i uczestniczyli w warsztatach robienia czekolady. Poznaliśmy proces jej powstawania – od plantacji do tabliczki. Okazuje się, że czekoladę można… temperować. Każdy wykonał swoją przepiękną wersję tego smakołyku. Najwięcej emocji dostarczyło nam dekorowanie – można było w wykorzystać bakalie, ciasteczka, żelki, pianki.

                 Byliśmy też w teatrze, ale o tym już w następnym poście. 😊

                                                                                                                                                  B.S.

                 

            Fot.B.S.

          • Ależ to był spektakl!

          •      Uczniowie klas III-VI byli w bydgoskim Teatrze Kameralnym na spektaklu pt. "Opowieści z Narnii". Cóż to były za emocje!

                  Zachwycaliśmy się wspaniałymi pomysłami reżysera, scenografa i kostiumologa oraz doskonałą grą aktorów. Wpatrzeni byliśmy w każdy rekwizyt, który pojawił się na scenie.

            Emocje były tak wielkie, że zapomnieliśmy o tym, aby fotograficznie uwiecznić to wydarzenie. Na szczęście pan Nikodem Bogdański grający Edmunda zrobił nam zdjęcie. To my - w pierwszym, drugim i trzecim rzędzie. Na pierwszym planie aktorzy występujący w spektaklu.

                  Bardzo dziękujemy za piękne chwile. Na pewno wrócimy do teatru wkrótce!

                                                                                                                                      B.S. 

          • Warto pomagać...

          •      Już po raz trzeci nasza szkoła bierze udział w akcji "Biały Miś", czyli zbiórce zabawek, przyborów szkolnych, książek dla chorych dzieci z bydgoskich szpitali. Będzie nam niezwykle miło, jeśli Rodzice i Uczniowie kolejny włącza się do pomocy i wesprą tę szlachetną inicjatywę.

                 Wszelkie dary można przynosić do pedagoga szkolnego - pani Ewy Latos. Akcja potrwa do 30 listopada. Liczymy na Was.

                                                                                                                                                       E.L.

          • Chwila zadumy

          •     W wigilię Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły reprezentowani przez siódmoklasistów pod opieką pani Katarzyny Lubiewskiej odwiedzili miejsca pamięci na cmentarzu.

                 Na grobach poległych żołnierzy złożyli wiązanki i zapalili znicze. Uczcili też pamięć Jana Pawła II, składając kwiaty pod tablicą znajdująca się na murach naszego parafialnego kościoła.

                 To była chwila zadumy, ciszy i pamięci.

                                                                                                                                                      K.L.

             

            Fot.K.L.