• Z alpaką i kameleonem

          •      26 kwietnia odwiedziła naszą szkołę pani Katarzyna Strehl, która przyjechała do nas z alpaką Jivem oraz kameleonem.

                Uczniowie klas 0-III wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których mieli okazję poznać różnice między alpakami a lamami, a także dowiedzieć się, skąd pochodzą, w jakim celu są hodowane i jak należy o nie dbać. Ważnym aspektem było również uwrażliwienie na szacunek i empatię dla żywych stworzeń.

                   Prowadząca pozwoliła pogłaskać, przytulić i nakarmić zwierzę. Dzieci z radością karmiły alpakę marchewkami, przytulały, a także pozowały do zdjęć. Była także możliwość bliższego poznania kameleona, który, jak się dowiedzieliśmy, jest pozostałością po dinozaurach.

                  Była to bardzo wartościowa wizyta, która wywołała u naszych uczniów dużo uśmiechu i radości.

            O.M.

             

            Fot.O.M.

          • O segregacji śmieci

          • 24 kwietnia w oddziale przedszkolnym i klasach I-III odbyło się spotkanie dotyczące segregacji śmieci. Prowadziły je panie: Malwina Tkaczyk, Renata Lutowska i Angelika Walat z Urzędu Miejskiego w Koronowie.

                Dzieci aktywnie uczestniczyły w zadaniach dotyczących prawidłowej selektywnej zbiórki. Pokazały, że znają zasady postępowania z odpadami. Bardzo dziękujemy za tak owocne spotkanie.

            M.Sz.

             

            Fot.M.Sz.

          • Kulinarnie i plastycznie!

          •     Dziewczyny z naszej szkoły uczestniczą w zajęciach plastyczno – kulinarnych w ramach świetlicy socjoterapeutycznej. Spotykamy się w czwartki o godzinie 15.30 na dwie godziny, podczas których gotujemy, smażymy i pieczemy, a także wycinamy, kleimy i rysujemy. To w wielkim skrócie.

                Na pierwszych czterogodzinnych zajęciach, które odbyły się w ferie, upiekłyśmy babki piernikowe oraz dwie ogromne pizze. Przed świętami upiekłyśmy i misternie ozdobiłyśmy piękne mazurki. Wykonałyśmy również kartki świąteczne i rozmawiałyśmy o tradycjach związanych z Wielkanocą, a także o przygotowaniach do świąt w domu rodzinnym.

            Lepiłyśmy pierogi i smażyłyśmy churrosy. Uwierzcie, wszystko było bardzo smaczne, a my miło spędziłyśmy czas. Bywa zabawnie i smacznie, a na dodatek uczymy się na wesoło.

                Jeśli ktoś ma ochotę do nas dołączyć, zapraszamy dziewczyny i chłopaków. Następne zajęcia wyjątkowo w poniedziałek 29 kwietnia o godzinie 14.40. Szczegółowe informacje u pani Ewy Olskiej.

            E.O.

             

            Fot.E.O.

          • Łucja, Mateusz i Szymon w roli znawców historii regionalnej

          •     22 kwietnia 2024 roku odbyła się w Szkole Podstawowej w Wierzchucinie Królewskim XVIII edycja Gminnego Konkursu Historycznego „Moja Mała Ojczyzna”. Konkurs był zorganizowany z okazji 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

                  W rywalizacji uczestniczyło osiem trzyosobowych zespołów reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe w gminie Koronowo. Uczniowie rozwiązywali zadania w ośmiu seriach. Pytania były bardzo szczegółowe i dotyczyły historii lokalnej oraz wydarzeń związanych z Batalionem Obrony Narodowej „Koronowo”. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rozpoznawali postacie na zdjęciach, wykazywali się znajomością dat i postaci historycznych, rozpoznawali autorów cytatów. Tematyka pytań dotyczyła:

            • najważniejszych wydarzeń  z historii gminy Koronowo,  
            • ciekawych miejsc i zabytków,
            • pomników i miejsc pamięci,
            • postaci zasłużonych dla lokalnej społeczności.

                  Reprezentowali nas uczniowie klasy siódmej: Łucja Nowicka, Mateusz Bąk i Szymon Szmelter. Ich opiekunem był nauczyciel historii pan Jacek Kufel.

                 Nasz zespół rywalizował bardzo dzielnie, zdobywając w poszczególnych konkurencjach wiele punktów. Pomagali sobie wzajemnie i współpracowali nad rozwiązywaniem zadań. Po podliczeniu punktów przez jury, okazało się, że trzy szkoły mają taki sam wynik. Potrzebna była dogrywka, w której nasi uczniowie pokonali rywali, odpowiadając na dodatkowe pytania.

                Ostateczne wyniki konkursu były następujące:

            I miejsce – Wierzchucin Królewski,

            II miejsce – Mąkowarsko,

            III miejsce – SP nr 2 Koronowo.

             

                Uczniowie i opiekunowie otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy, medale i nagrody rzeczowe. Konkurs był trudny, wymagał poświęcenia wielu godzin, aby opanować materiał faktograficzny. Okazało się, że historia regionalna może być bardzo interesująca. Warto się jej uczyć.

            J.K

             

            Fot.A.S.

          • Żeglarstwo Bolka

          •    Dziś prezentujemy kolejną sportową perełkę. Pierwsze osiągnięcia sportowe ma na swoim koncie uczeń klasy trzeciej naszej szkoły – Bolesław Orliński trenujący od najmłodszych lat żeglarstwo w klasie Optimist.

                Zdobywając w zeszłym roku drugie miejsce podczas międzyklubowych regat wewnętrznych, został zakwalifikowany do grupy regatowej Klubu Sportowego „Zjednoczeni” w Bydgoszczy. Pierwszy sezon w jego życiu przyniósł dwa puchary!

                 Już w dniach 17-19 maja pierwszy start tego sezonu w Memoriale Ottona Weilanda w Charzykowach. Życzymy sprzyjających wiatrów!

            M.M.

          • Laura wie, co wyczuł Wyczół!

          •        Czy wiecie, że jeden z bardzo znanych i cenionych malarzy polskich mieszkał w naszej gminie, w Gościeradzu? To Leon Wyczółkowski znakomity portrecista i pejzażysta, jeden z czołowych przedstawicieli nurtu malarstwa realistycznego. Dworek w Gościeradzu otrzymał od Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu za dary, które tam przekazał. Było to w roku 1922. Malarz mieszkał w Gościeradzu do końca życia.

                 Aby w naszej małej ojczyźnie pamięć o nim nie zaginęła,  Szkoła Podstawowa we Wtelnie w rocznicę jego urodzin zorganizowała konkurs międzyszkolny „Co wyczuł Wyczół”, czyli moja interpretacja dzieła Leona Wyczółkowskiego. Bardzo miło nam poinformować, że nasza uczennica Laura Nowak z klasy ósmej zdobyła trzecie miejsce w kategorii klas VII–VIII . Była to znakomita interpretacja obrazu „Portret kobiety”. Gratulacje, Lauro!

                W konkursie wzięli też udział: Fabian Gburczyk, Wiktoria Krajniewska, Weronika Krzeczkowska z klasy czwartej oraz  Julia Gwizdała z klasy siódmej. Wszystkie prace były piękne, jednak konkurencja bardzo duża – na konkurs wpłynęło 95 prac z gminy Koronowo.

                  Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych konkursach plastycznych.

            E.O.

            Fot.B.S.

          • Mamy przyszłego olimpijczyka

          • Mamy w naszej szkole prawdziwą sportową perełkę. Jest nią Mateusz Bąk, uczeń klasy siódmej.

                17 marca  nasz sportowiec startował w Bydgoszczy w pierwszej rundzie Grand Prix w Aquathlonie (200 metrów pływania i 1,5 kilometra biegu). Zajął tam czwarte miejsce. To jeszcze nie koniec!

                18 kwietnia bowiem startował w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Indoor Triathlonie. Mateusz został powołany na te zawody jako jeden z dwunastu najlepszych zawodników w kraju w kategorii „Młodzik”. Wywalczył tam zaszczytne piąte miejsce.

                Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy. Cieszymy się, że to z naszej małej społeczności wyłania się przyszła nadzieja polskiego sportu. 

            E.L.

          • Popołudnie z planszówkami

          •      Natalia, Olivia i Maciek z piątej klasy oraz Wiktoria, Fabian, Konard i Filip z klasy czwartej w towarzystwie pani Beaty spotkali się 11 kwietnia w szkole, aby spędzić popołudnie z planszówkami.

                  Twister, Mrowisko, Gra w kolory, Uno, Qwirkle, Ubongo to gry, które królowały przez dwie godziny na stole i na... podłodze.

                  W naszej szkolnej bibliotece mamy ponad dziewięćdziesiąt gier planszowych. Ciekawe, ile czasu zajmie nam nauczenie się ich wszystkich? 🙂

            B.S.

             

            Fot,B.S.

          • Ósmoklasiści w poszukiwaniu przyszłej drogi

          •      10 kwietnia klasa ósma wybrała się na wycieczkę do Koronowa na Targi Szkół Średnich. Swoją ofertę edukacyjną zaprezentowały następujące szkoły: 

            Technikum Menadżerskie w Bydgoszczy,

            Międzynarodowe Liceum „Sokrates”,
            Zespół Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy;
            Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy;
            Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie;
            Zespół Szkół Zawodowych w Koronowie;
            Liceum Ogólnokształcące w Koronowie.

                Uczniowie zobaczyli oferty różnych szkół, a niektórzy dzięki nim podjęli już decyzję o wyborze przyszłej edukacji. Prezentacje były urozmaicone o różne zabawy, quizy i doświadczenia, w których ósmoklasiści z chęcią brali udział, dowiadując się wielu ciekawych zagadnień i świetnie się przy tym bawiąc. Zadawali też pytania, a nauczyciele i uczniowie odpowiadali na nie z uśmiechem i sympatią. Jedno jest pewne! Na pewno zapamiętają ten wyjątkowy dzień na dłużej!

            Zosia Lewandowska

            klasa VIII

            PS Pozdrawiamy wszystkich nauczycieli i uczniów ze szkół, w których byliśmy.

            Dziękujemy za zaproszenie.

          • Odwiedziliśmy Chłopców z Placu Broni!

          • Ależ to był spektakl! Doskonały musical wyreżyserowany przez Wojciecha Kościelniaka na podstawie książki Ferenca Molnara, który mieli przyjemność zobaczyć uczniowie klas: czwartej, piątej, siódmej i ósmej wraz z nauczycielami w bydgoskim Teatrze Kameralnym.

               Zachwyceni byliśmy grą aktorską, choreografią, muzyką, scenografią, wspaniałymi efektami multimedialnymi. Wzruszyły nas nowe barwy chłopców z Placu Broni. Gdy siostra jednego z nich nie miała już zielonego płótna, aby uszyć nową flagę, ich barwy z zielono-czerwonych zmieniły się na... biało-czerwone.

                Oglądaliśmy przez trzy godziny na jednym oddechu, a emocje malujące się na twarzach uczniów były najlepszą recenzją. I jeszcze cytat, który warto zapamiętać: "Walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda".

            B.S.

            PS Pozdrawiamy serdecznie panią Małgosię, która pracuje w teatrze i jest też trochę z Mąkowarska. 😊

            Fot.B.S.

          • W Młynach Rothera

          • W pięknych okolicznościach przyrody i podczas sprzyjającej pogody uczniowie klas: czwartej, piątej, siódmej i ósmej z panią Beata, panią Kasia i pani Janką po wizycie w teatrze zawitali do Młynów Rothera na wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

                Zwiedziliśmy tam z przewodnikiem wystawę „Węzły. Opowieść mieście nad Brdą”.  To historia Bydgoszczy związanej z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą. Tytuł ma też znaczenie symboliczne, nawiązuje bowiem do więzi międzyludzkich. Mogliśmy tam nawet zatańczyć tango, zrelaksować się „nad wodą”, usiąść na miękkich kamieniach, popływać wirtualnym kajakiem.

                Druga atrakcją była wizyta w Centrum Nauki Młyn Maszyna. Tam czekały na nas interaktywne stanowiska. Mogliśmy się wcielić w role konstruktorów i pracowników młyna, a nawet sprawdzić, ile ważymy na niezwykłej wadze liczącej nasze kilogramy w… ziarnkach zboża i bochenkach chleba.

               Na deser wdrapaliśmy się na taras widokowy, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta.

                To była niezwykła przygoda! Dziękujemy

            Fot.B.S.