• Myślę, więc segreguję

          •      18 marca 2024 roku w Urzędzie Miejskim w Koronowie odbyła się trzecia edycja konkursu „Myślę, więc segreguję”. Naszą szkołę reprezentowała silna dwunastoosobowa grupa.

                 Najmłodsi uczniowie z klas III-IV rozwiązywali test składający się z dziesięciu pytań, ich starsi koledzy z klas V-VI musieli uporać się z dwudziestoma pytaniami, a najstarsi z klas         VII-VIII – z trzydziestoma. Po zakończeniu rywalizacji wszyscy mogli uzupełnić stracone kalorie i posilić się  pysznymi drożdżówki (na słodko i na słono). Z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników. Okazało się, że zajęliśmy trzy pierwsze miejsca, jedno drugie i zdobyliśmy dwa wyróżnienia.

            Klasy III-IV

            pierwsze miejsce – Hubert Korczak (klasa IV),

            wyróżnienie – Roman Cyckowski  (klasa III).

            Klasy V-VI

            pierwsze miejsce – Maciej Tkaczyk (klasa V).

            Klasy VII-VIII

            pierwsze miejsce – Bartłomiej Tkaczyk (klasa VIII),

            drugie – Zosia Lewandowska (klasa VIII),

            wyróżnienie – Łucja Nowicka (klasa VII).

              Zwycięzcy otrzymali czytniki e-booków, laureaci drugich miejsc – tablety graficzne,                   a trzecich – kalkulatory z notatnikiem. Były też nagrody dla wyróżnionych – lampki ledowe z ładowarką i głośnikiem. Wszyscy uczestnicy konkursu za udział otrzymali małe tablety rysunkowe.

               Gdy wracaliśmy do szkoły, w autobusie było cicho jak makiem zasiał. Dlaczego? Uczestnicy konkursu cieszyli się z nagród. Czytali, rysowali, liczyli... 😊

               Dziękujemy organizatorom! Czekamy na kolejny konkurs!

                                                                                                                                                       B.S.

             

             

            Fot.B.S.

          • Zbieraliśmy elektrośmieci

          •    29 lutego 2024 roku odwiedził nas pan Patryk Mikołajewski – Burmistrz Koronowa, któremu towarzyszyły panie Angelika Walat i Malwina Tkaczyk z Wydziału Nieruchomości    i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koronowie.

                Goście przywieźli nagrody za udział w ubiegłorocznej zbiórce elektrośmieci, która odbywała się z okazji Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci. Dostaliśmy paletki             i piłeczki do tenisa stołowego, klocki oraz książki. Dziękujemy!

                                                                                                                                                       B.S.

            Fot.B.S.

          • Przecież to niemożliwe!

          • W ostatnim dniu nauki przed feriami zawitał do naszej szkoły iluzjonista - pan Maciej Piskorz, który zaprezentował nam niesamowite sztuczki.

                  Mogliśmy trzymać w dłoniach magiczne przedmioty, wypowiadać zaklęcia i... czarować. Niektórzy wystąpili w rolach asystentów! Bawiliśmy się świetnie, o czym świadczyły wybuchające salwy śmiechu, emocje malujące się na twarzach i okrzyki: "Przecież to niemożliwe!" Po występie był czas na autografy.

                 Bardzo dziękujemy za wspaniałe spotkanie!

                                                                                                                                                       B.S.

            Fot.D.K.

          • Zwiedzamy i doświadczamy

          • 8 lutego grupy przedszkolne 0a i 0b wybrały się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego               w Koronowie oraz do Punktu Informacji Turystycznej.

                 Dzieci zobaczyły, jak funkcjonuje urząd i kto w nim pracuje. Mieliśmy okazję odwiedzić różne wydziały i poznać ciekawych ludzi. W swoim biurze ugościł nas Pan Burmistrz - Patryk Mikołajewski. Dzieci czuły się tam bardzo swobodnie. Druh Włodzimierz Domek wprowadził nas w ciekawy świat historii. Na zakończenie wyprawy dzieci odwiedziły plac zabaw w Samorządowym Przedszkolu Integracyjnym.

                    Mali wycieczkowicze wrócili bardzo zadowoleni. Dzień był pełen wrażeń. Dziękujemy wszystkim, którzy nas ugościli, za miłą i ciepła atmosferę.

                                                                                                                                                    M.Sz.

             

            Fot.M.Sz.

          • Łączy nas piłka, czyli przerwa z tenisem

          •        W poniedziałek (5 lutego 2024 roku) na dużej przerwie odbył się kolejny międzyklasowej konkurs z cyklu "Łączy nas piłka". Tym razem tematem zmagań był tenis stołowy i tenis ziemny.

                   W konkursie brały udział trzyosobowe reprezentacje z klas IV-VIII. Uczniowie mieli do rozwiązania trzy zadania w ciągu dziesięciu minut (krzyżówkę, puzzle i rozsypankę wyrazową). Klasy otrzymywały też dodatkowe punkty po rozegranym wcześniej turnieju tenisa stołowego. Rywalizacja zakończyła się następująco:

             

            I miejsce – klasa VIII (Bartłomiej Tkaczyk, Szymon Michałek, Leon Wołowicz),

            II miejsce - klasa IV (Fabian Gburczyk, Hubert Korczak, Filip Matusik),

            III miejsce – klasa V (Gabriela Cyckowska, Bartosz Siekirka, Maciej Tkaczyk).

             

                   W imieniu uczniów bardzo dziękuję Radzie Rodziców za nowy sprzęt do tenisa stołowego. Mam nadzieję, że tak popularna dyscyplina sportowa odrodzi się w naszej szkole i uczniowie będą chcieli częściej grać na zielonych stołach.

                                                                                                                                                       J.G.

             

            Fot.B.S.

          • Smok Wesołek z Mąkowarska

          •    Pojawił się w naszej szkole niezwykły gość – Smok Wesołek, który od razu poczuł się w bibliotece jak w domu i nic w tym dziwnego, bo…mieszkał kiedyś w Mąkowarsku.

               Zawitał do nas dzięki pani Marysi Panas, która jest współautorką i ilustratorką książki, a na dodatek byłą uczennicą naszej szkoły. Piękną historię ma ten Wesołek – mama pani Marysi (zapewne niektórzy pamiętają pracującą w Mąkowarsku niezwykłą panią doktor z długim warkoczem) opowiadała o nim wymyślone na poczekaniu bajki na dobranoc. Bajki, które uczyły szacunku do ludzi i przyrody. Wtedy mała Marysia słuchała ich uważnie, aby po ponad trzydziestu latach Smok Wesołek zagościł na kartach książki (ilustracje są zachwycające, bardzo bajkowe, pełne ciepła i radości)!

               A pani Marysia już jako uczennica bardzo lubiła rysować. Była ilustratorką „Kleksa”. Redagowała artykuły do szkolnej gazetki i pisała wiersze. Udało nam się odnaleźć kilka prac (spójrzcie na fotografie)!

                Bardzo dziękujemy za książkę z dedykacją rozpoczynającą się słowami: „A wiecie, że Smok Wesołek mieszkał parę lat w Mąkowarsku?” Teraz już wiemy i cieszymy się, że powitaliśmy w gronie mąkowarszczan takiego sympatycznego osobnika.

                                                                                                                                                        B.S.

          • Bal karnawałowy

          • W piątek (2 lutego 2024 roku) w naszej szkole odbył się, wyczekiwany przez wszystkich, bal karnawałowy dla uczniów klas 0-III.

                Tego dnia od samego rana pojawiały się w naszych salach kolorowe postaci, takie jak: księżniczki, piraci, policjanci, żołnierze, króliki, jeże i wiele innych. Zabawa była prowadzona przez animatorki z firmy "Animilandia" z Osielska. W rytm porywającej do tańca muzyki dzieci radośnie pląsały oraz brały udział w najróżniejszych, zaproponowanych przez prowadzące, konkurencjach, m.in. limbo i bitwie na kulki. Były też dodatkowe atrakcje, jak płonące bańki mydlane, które dostarczyły dzieciom sporo wrażeń.

                Bal ten był bez wątpienia wydarzeniem, które wywołało u naszych uczniów wiele radości.

                                                                                                                                                     O.M.

          • Spotkanie młodzieży

          •      26 stycznia 2024 roku przedstawicielki Samorządu Szkolnego pojechały z panią Katarzyną Lubiewską do Urzędu Miejskiego w Koronowie, aby uczestniczyć w spotkaniu młodzieży, podczas którego można się było dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat naszej gminy.

                 Rozmawialiśmy o przyszłych inwestycjach, wydatkach, szkołach, potrzebach młodzieży. Uczestnicy spotkania zadawali pytania i dzielili się pomysłami. Zostaliśmy poczęstowani kawą, herbatą i słodkościami.

               Było ciekawie i… przyjacielsko.

                                                                                                                                          J.G., M.W.

            Fot.K.L.

          • Był kiedyś taki „Kleks” (odcinek 3)

          • Pora na wspomnienia z roku szkolnego 1994/1995. Ukazały się wtedy trzy numery gazetki.

            Już na pierwszy rzut oka – niedowierzanie! Wszystkie strony (z małymi wyjątkami) pisane ręcznie, a w roli redaktorek dwie Anie i Asia zwana Joanką (wtajemniczeni zapewne wiedzą, o kogo chodzi).

               Cóż tam znajdziemy? Znowu mamy wiersze ówczesnych trzecioklasistów. Tym razem w roli poetów – chłopcy: Krzysiek, Tobiasz, Jacek i Arek (z jednym z nich spotkaliśmy się przez chwilę w ubiegłym roku podczas naszej wizyty u bydgoskich strażaków).

                Zaczyna się objawiać talent literacki Damiana z czwartej klasy. W numerze 2 (5) mamy jego opowiadanie o kosmitach pt. „Moja najciekawsza przygoda” przepisane na maszynie. Niezbyt wyraźne już dziś, dlatego nie będzie zdjęcia.  Panie Damianie – pozdrawiamy!

                Przepis na grzankę z jajkiem! Cóż za wysublimowana potrawa! Ale spójrzcie na te precyzyjne rysunki.

                Nasz szkoła zawsze była szkołą… rodzinną, więc ówcześni Kleksowicze nie omieszkali poinformować o bardzo ważnym wydarzeniu – zobaczcie, jakie piękny portret ślubny (autorstwa Agnieszki Ś.)! Zwróćcie też uwagę na datę tego wydarzenia. Jutro jest ten dzień! Wszystkiego dobrego pani Doroto i panie Jacku! 😊

                Mamy też pierwszy list do redakcji! Od pana Grzegorza Danielka, który był miłośnikiem oraz znawcą Mąkowarska i okolic. Ależ byliśmy wtedy dumni, że ktoś do nas napisał! Kto dziś pisze listy? W dodatku tak kaligraficzne?

               Wspomnień czar, a ciąg dalszy nastąpi…

                                                                                                                                                      B.S.

               

            Fot.B.S.

          • Świętujemy Dzień Babci i Dziadka

          •        23 stycznia 2024 roku dzieci z grupy 0b zaprosiły ukochanych dziadków z okazji ich święta na specjalnie przygotowany program artystyczny.

                   Babcie i Dziadkowie okazali się być wyjątkową publicznością, a recytacje, piosenki i tańce nagradzali gromkimi oklaskami. Po głośno zaśpiewanym „Sto lat” dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom samodzielnie wykonane prezenty. Następnie wyjątkowi goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców przedszkolaków. Były też wspólne tańce, a szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone z wnukami.

            O.M.

            Fot.O.M.

          • Był kiedyś taki "Kleks" (odcinek 2)...

          • Dziś wspomnienia z dwóch numerów, które ukazały się w roku szkolnym 1993/1994. To był pierwszy rok istnienia gazetki.

                 A znajdziemy tam przepiękne portrety autorstwa Agnieszki Ś. (była wtedy w siódmej klasie). Oko karykaturzysty (a właściwie karykaturzystki) spojrzało na ówczesnych nauczycieli historii, wychowania fizycznego, matematyki i nauczania początkowego.

            Na deser zaś - wiersze trzecioklasistów o wiośnie. Tak się składa, że jeden z ówczesnych trzecioklasistów jest obecnie znowu związany z... trzecią klasą. Jako rodzic.

                  Magia czasu. Magia szkolnej gazetki.

            B.S.

            Fot.B.S.

          • Kosmetologicznie i trychologicznie…

          • Wizyta kosmetologa i trychologa, czyli jak prawidłowo dbać o skórę i włosy – tak brzmiał temat warsztatów dla uczniów klas IV-VI i VII-VIII. Przeprowadziła je 15 stycznia 2024 roku pani Joanna Zaręba-Ruta, która jest kosmetologiem, trychologiem i… byłą uczennica naszej szkoły.

                  W czasie dwóch godzin lekcyjnych dowiedzieliśmy się wielu bardzo przydatnych informacji. Młodsi uczniowie rozmawiali na temat zdrowej i zbilansowanej diety, o tym, co szkodzi naszej skórze i włosom, o prawidłowym myciu twarzy, ciała i włosów, o alarmujących objawach, które powinny być sygnałem do wizyty u kosmetologa lub trychologa. Uczniowie siódmej i ósmej klasy dowiedzieli się między innymi: czym jest zdrowa dieta i suplementacja oraz jak dbać o cerę trądzikową. Był także czas na pracę w grupach i tworzenie plakatów, które po spotkaniu zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

                  Pani Joanna nie miała ani chwili wytchnienia na przerwach, bo wtedy nie odstępowały jej dziewczyny, które zadawały wiele pytań i mogły obejrzeć na ekranie swoje… włosy i skórę głowy (to dzięki trychologicznej kamerze przywiezionej przez naszego gościa).

                 To było bardzo wartościowe spotkanie. Dziękujemy i zapraszamy częściej!

                                                                                                                                                B.S.

             

            Fot.B.S.

          • Przerwy z planszówkami

          • W bibliotece nieustannie testujemy nowe gry planszowe. Nowości to: Nie mów TAK, nie mów NIE!, Gorący ziemniak, W krainie baśni, Triominos, Rubiks Roll i Warcaby.

               Jak widać bawimy się wyśmienicie!

                                                                                                                                                 B.S.

             

            Fot.B.S.

          • Był kiedyś taki "Kleks"...

          •      "Kleks" to gazetka, która ukazywała się dawno, dawno temu, ale wcale nie "za górami i lasami", a w naszej szkole.

                  Jej pierwszy numer ujrzał światło dzienne w 1993 roku, a w nim: teksty dumnie wtedy nazywane artykułami i wywiadami, humor z zeszytów i "perełka" - portrety niektórych pracujących wówczas nauczycieli (niektórych nie ma już wśród nas). Ciekawe, czy ich rozpoznajecie?

                 Zwróćcie też uwagę na kunsztowny sposób zapisywania tekstów - niektóre były pisane na...maszynie (kto dziś pamięta maszyny do pisania!), inne - ręcznie.

                 Pierwsza redakcjo "Kleksa" pozdrawiamy serdecznie! Może się odezwiecie?

                                                                                                                                              B.S.

            Fot.B.S.

          • Roztańczone jasełka

          •   Uczniowie klas pierwszej i drugiej zaprosili rodziców na bożonarodzeniowe przedstawienie. Dzwoneczkowa orkiestra wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Potem na scenie pojawiali się aktorzy: Maria z Józefem, pastuszkowie, anioły i trzej królowie. Goście mogli podziwiać piękne stroje, nastrojową kołysankę, śpiewaną przez Olę – Marię oraz kolędę „Królowie trzej” wykonaną przez Jagodę – anioła. Wszyscy aktorzy pokazali, że kolędy służą nie tylko do śpiewania. Można przy nich również zatańczyć. Po występie na dzieci czekała niespodzianka – prezenty i wizyta Świętego Mikołaja. Po słodkim poczęstunku dzieci zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy.

                 Wychowawczynie (Ewa Olska i Dorota Kufel) serdecznie dziękują rodzicom za wszelką pomoc oraz przygotowanie poczęstunku.

                                                                                                                                                      D.K.

          • Nowe książki na nowy rok

          • W szkolnej bibliotece czekają na uczniów nowe opowieści. Książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
                Zapraszamy do czytania! 

                                                                                                                                                     B.S.

            Fot.B.S.

          • Przerwy z kolędami

          •    Dzięki wspaniałemu pomysłowi przedstawicieli Samorządu Szkolnego uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w rozśpiewanej długiej przerwie. Od poniedziałku do czwartku wspólnie kolędowaliśmy. Klasowy repertuar był następujący:

             

            klasa V – „Dzisiaj w Betlejem”,

            klasa VII - „Przybieżeli do Betlejem”,

            klasa VI – „Pójdźmy wszyscy do stajenki”,

            klasa VIII – „Cicha noc”,

            klas IV – „Wśród nocnej ciszy”.

             

                 Dziękujemy uczniom i nauczycielom za wspólne śpiewanie. Dziękujemy, że pomimo szybkiego biegu życia jesteśmy w stanie zatrzymać się w ciszy i skupieniu nad tym, co najważniejsze -WYSŁUCHANIU DRUGIEGO CZŁOWIEKA i to jest właśnie MAGIA ŚWIĄT.

                   Zdrowych i spokojnych świąt uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom

            życzy

            Samorząd Szkolny

            Fot.B.S.

          • W krainie Świętego Mikołaja

          • 18 grudnia 2023 roku odwiedzili nas aktorzy z  Teatru Magmowcy. Dzięki nim wybraliśmy się w podróż do bajkowej krainy Świętego Mikołaja. Uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie, w którym dwa pingwiny, pomocnicy Mikołaja, przygotowywały prezenty dla dzieci. Jeden z nich nie za bardzo cieszył się z nadchodzących świąt. Na szczęście nie udało mu się ich zepsuć.

            Spektakl dostarczył nam dużej porcji śmiechu i zabawy. Na koniec odwiedził nas Święty Mikołaj! Nie możemy już doczekać się nadchodzących świąt!

                                                                                                                                                      D.K.

          • Jak to na świątecznym kiermaszu było

          •     W niedzielne popołudnie (17 grudnia) odbył się w pięknie „wystrojonej” sali gimnastycznej świąteczny kiermasz zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców.

                Na początku spotkania pan dyrektor Andrzej Surdej przywitał wszystkich gości, a odwiedzili nas: zastępca burmistrza Koronowa - pan Sławomir Marszelski, przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie – pan Bogusław Guziński, rady Gminy Koronowo – pan Olech Raddatz, Sołtys Mąkowarska – pani Ewa Siekierska, ksiądz proboszcz Wiesław Wiśniewski.

               Pierwszym punktem programu było wręczenie nagród za świąteczne konkursy – na plakat promujący kiermasz i na świąteczną choinkę lub stroik. Pan dyrektor podkreślił, że drugi z konkursów był konkursem rodzinnym, a rodzice byli proszeni, aby motywować swoje pociechy i im pomagać.

              Następnie wszyscy goście mogli obejrzeć jasełka pt. „W drodze do Betlejem” przygotowane przez uczniów klas: czwartej, piątej i siódmej pod kierunkiem pani Danuty Pantkowskiej. Piękne jasełkowe przesłanie o znaczeniu świąt na pewno dotarło do widzów, którzy obejrzeli przedstawienie z uwagą i skupieniem.

               Po występie aniołów i towarzyszących im postaci kurtyna (ta dzieląca salę na dwie części) poszła w górę i oczom zebranych ukazały się kiermaszowe wspaniałości. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był też pyszny barszcz, paszteciki i ciasta.

               Po przerwie znowu coś dla ducha – świąteczne tańce przedszkolaków (nas którymi czuwała pani Magdalena Szufrajda) i koncert kolęd przygotowany pod kierunkiem pani Sandry Wajnert, w którym wystąpili: Konrad i Jakub z klasy czwartej. Olivia, Natalia i Kuba z piątej klasy oraz ósmoklasistki – Martyna i Julka. W roli prowadzących wystąpili Bartek i Sebastian.

               Na zakończenie pan dyrektor podziękował za pracę włożoną w organizację świątecznego spotkania i złożył wszystkim życzenia.

                                                                                                                                                      B.S.

               

            Fot.B.S.

          • Choinkowe warsztaty

          •     13 grudnia, jak co roku, dzieci z klas 0-III wzięły udział w warsztatach świątecznych. Tym razem były one prowadzone przez animatora z firmy Kreatywna Planeta z Inowrocławia.

                Podczas zajęć uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać świąteczną ozdobę - choinkę  z suszonego, naturalnego mchu. Do jej dekoracji posłużyły bombki, gwiazdki i inne drobiazgi. Każde powstałe podczas warsztatów rękodzieło było wyjątkowe.

                Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze i sprawiły wszystkim dużo radości.

                                                                                                                                                     O.M.