Aktualności

          • Trzecioklasiści na biwaku w Samociążku

          • W dniach 16-18 czerwca uczniowie klasy trzeciej byli na biwaku w ośrodku wypoczynkowym "Julia" w Samociążku.

            Po zapoznaniu się z regulaminem ośrodka i przypomnieniem regulaminu biwaku zakwaterowaliśmy się w domku "Wojtek" w dwuosobowych pokojach. Następnie poszliśmy zwiedzać teren. Gdy dotarliśmy na plac zabaw, naszą uwagę przykuła tyrolka, która towarzyszyła nam do końca biwaku.

            Po obiedzie (rosołek, nagetsy i frytki) poszliśmy pograć w siatkówkę ze starszymi kolegami. Byliśmy też na lodach i na spacerze w lesie, gdzie zbieraliśmy poziomki. Były pyszne. Po kolacji poszliśmy na pięknie oświetlony pomost podziwiać zachód słońca i znowu na tyrolkę .

            Drugiego dnia od samego rana Oliwier poprowadził gimnastykę poranną. Wszyscy od razu się obudzili. Przed obiadem spotkała nas niespodzianka - rejs katamaranem po Zalewie Koronowskim, na który zabrał nas pan Ryszard Wiśniewski. Wysłuchaliśmy opowieści o powstaniu i pomysłodawcach tego przedsięwzięcia. Poznaliśmy wiele ciekawostek o Zalewie Koronowskim. Podziwialiśmy piękne widoki, mijaliśmy wyspy i zachwycaliśmy się pięknem natury.

            Na popołudnie zaplanowaliśmy niespodziankę dla rodziców na Dzień Mamy i Taty. Przygotowaliśmy kilka scenek i piosenek oraz prezenty i laurki. Rodzice przygotowali niespodziankę dla wychowawczyni. Był tort i kwiaty... To było popołudnie pełne wzruszeń, uśmiechów i wspomnień zakończone wspólnym ogniskiem. Wieczorem niektórzy oglądali mecz piłki nożnej, inni grali w planszówki.

            Rano wszyscy mocno spali i pani musiała wszystkich budzić. Nadeszdł czas na pakowanie i sprzątanie. Jeszcze śniadanko i pożegnanie z ośrodkiem, oczywiście na tyrolce.

            To były piękne trzy dni integracji, zabawy i wzruszeń, które zawsze

            będziemy pamiętać

            E.O

            Fot.E.O.

          • Michalina i Roksana - rozśpiewane dziewczyny

          • 18 maja odbył się 33. Festiwal Piosenki Dziecięcej w Buszkowie. Z ogromną radością informujemy, że Michalina Nowicka z klasy trzeciej zdobyła III miejsce, wykonując piosenkę „Meluzyna”. Serdeczne brawa należą się również Roksanie Gonciarz z klasy piątej za piękne wykonanie utworu „Hi-Fi”.

            Gratulujemy naszym utalentowanym uczennicom, które z dumą reprezentowały szkołę podczas konkursu. Życzymy im dalszego rozwijania muzycznych pasji oraz wielu kolejnych sukcesów na scenie!

            A. St.

          • "Hopnięci" - wyprawa piątoklasistów do kina

          • 17 czerwca uczniowie klasy piątej wybrali się do kina w Bydgoszczy na film pt. "Hopnięci", którego fabuła dotyczyła przygód nastoletniej miłośniczki przyrody, Mabel, która ratowała ekosystem zwierząt.

            Wszyscy byliśmy zaciekawieni, jak zakończą się starania bohaterki.

            D.P.

            Fot.D.P.

          • Certyfikat dla zerówkowiczów!

          • Uczniowie klasy 0b otrzymali certyfikat uczestnictwa i podziękowania za udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Eko przedszkolaki". Przez cały rok pod kierunkiem wychowawczyni - pani Mileny wykonywali różne zadania ekologiczne, o których skrupulatnie informowaliśmy.

            Gratulujemy!

          • Aby bezpiecznie jeździć rowerem...

          • 16 czerwca uczniowie klasy czwartej i dwóch uczniów z klasy szóstej otrzymało karty rowerowe, które są potwierdzeniem znajomości przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności bezpiecznego poruszania się rowerem.

            Aby uzyskać kartę rowerową, uczniowie musieli zdać część teoretyczną i praktyczną egzaminu. Gratulujemy wszystkim, którzy pomyślnie przeszli wymagane etapy i życzymy im bezpiecznych oraz odpowiedzialnych podróży rowerowych. W kaskach! Zawsze w kaskach!

            A. St.

            Fot.E.L.

          • Powrót do przeszłości, czyli wizyta w Wiosce Chlebowej

          • 15 czerwca uczniowie klas 0-III odwiedzili wspaniałe miejsce w Janiej Górze - Wioskę Chlebową.

            Na warsztatach pieczenia chleba dowiedzieliśmy się, jak zrobić zakwas i jak o niego dbać, jak zrobić zaczyn, ciasto na chleb, jakie są składniki chleba. Samodzielnie formowaliśmy, wkładaliśmy do korytka ciasto i posypywaliśmy ulubionymi ziarnami. Każdy dostał własnoręcznie wykonany przez siebie bochenek.

            Następnie udaliśmy się do "dawnej szkoły". Siedzieliśmy w ławkach z kałamarzem. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała nauka kilkadziesiąt lat temu i jakim wielkim przywilejem było chodzenie do szkoły, a największą karą było... klęczenie na grochu.

            Następnym przystankiem w tej podróży w przeszłość było dawne gospodarstwo z narzędziami i maszynami do siewu i zbioru zbóż. Tu nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą i często zaskakiwali panią prowadzącą i wychowawczynie .

            Po zajęciach zostaliśmy poczęstowani pysznymi podpłomykami z marmoladą i sokiem malinowym. Aby panie upiekły chleb, który przygotowaliśmy, musieliśmy zdać kilka "egzaminów". Każdy z nich dotyczył innego składnika chleba. Tu również nasi uczniowie spisali się na medal.

            Nadszedł czas na trochę rozrywki na placu zabaw, gdzie wszyscy z uśmiechami korzystali z wielu atrakcji. Po zabawie zostaliśmy poczęstowani pyszną kiełbaska z pieca chlebowego. Pełni wrażeń, zadowoleni wróciliśmy do szkoły. To był dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci.

            E.O

            Fot.E.O.

          • Nasi chłopcy i Gabrysia piłkę kopią

          • 12 czerwca Adrian, Michał, Miłosz i Maciek z klasy ósmej, Bartek i Maciek z klasy siódmej, Hubert z klasy szóstej oraz jedyna dziewczyna na zawodach – Gabrysia z klasy siódmej uczestniczyli w Gminnym Turnieju Piłkarskim w Wierzchucinie Królewskim, w którym wzięło udział siedem drużyn.

            Nasza reprezentacja walczyła dzielnie i dorównywała poziomem pozostałym uczestnikom. Chłopcy i Gabrysia wygrali jeden mecz z kolegami z Wtelna. Bramki na turnieju strzelali: dwukrotnie Maciek (klasa ósma) i Hubert.

            Jak powiedzieli nasi trenerzy powołani do mąkowarskiej kadry na te zawody – pan Wojtek (tata Maćka z siódmej klasy) i pan Sławek (tata Bartka), wszyscy zasłużyli na wielkie brawa i gdyby jeszcze mieli rozegrać kilka meczy w tym dniu, byli już tak „zgrani”, że pewnie wygraliby każde starcie.

            Dziękujemy panu Wojtkowi i panu Sławkowi za wsparcie i pomoc.

            B.S.

          • „Słodka” przerwa klasy 0b

          • 12 czerwca rodzice uczniów klasa 0b zorganizowali „słodką” przerwę”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Na przygotowanych stołach znalazło się mnóstwo pysznych, domowych wypieków i słodkości.

            Wśród przysmaków można było znaleźć między innymi: ciasta z kruszonką, ciasto francuskie posypane cukrem pudrem, babeczki z kolorową posypką, rogaliki, ciasta czekoladowe, kruche ciasteczka, ciasta kokosowe oraz wiele innych słodkich wypieków przygotowanych z ogromnym zaangażowaniem i sercem.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za przygotowanie tak różnorodnych i smacznych słodkości.

            M.M.

            Fot. B.S., M.Z.

          • Biwak klasy czwartej i szóstej

          • 10–11 czerwca uczniowie klasy czwartej i klasy szóstej pod czujnym okiem wychowawcczyń pani Ewy i pani Kasi uczestniczyli w biwaku w Pieczyskach w pięknym ośrodku OAZA .

            Podczas biwaku brali udział w różnych zajęciach integracyjnych, sportowych i rekreacyjnych. . Był to czas wspólnej zabawy, rozwijania współpracy w grupie oraz budowania relacji między uczniami. Nie zabrakło aktywności na świeżym powietrzu i chwil przeznaczonych na odpoczynek. Podczas spacerów uczniowie mogli podziwiać piękne widoki Zalewu Koronowskiego.

            Biwak był okazją do odpoczynku oraz zdobycia wielu pozytywnych wspomnień. Pobyt przebiegł w miłej atmosferze, a uczestnicy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe doświadczenia i wspomnienia.

            Wychowawczynie serdecznie DZIĘKUJĄ wspaniałym Uczniom za wspólnie spędzony czas . Były to dwa dni pełne uśmiechu, życzliwości, dobrej zabawy i niezapomnianych chwil. Biwak stał się także doskonałą okazją do lepszego poznania się w innych warunkach niż szkolne mury – podczas wspólnych posiłków, spacerów, gier i codziennych aktywności. Dzięki temu mogliśmy odkryć nowe talenty, zainteresowania oraz budować jeszcze lepsze relacje oparte na wzajemnym szacunku i współpracy. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie tworzyć tak miłe wspomnienia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

            K.L.

            Fot. K.L., E.L.

          • Edukacja z wojskiem

          • 11 czerwca uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w zajęciach pod nazwą "Edukacja z wojskiem” - programie edukacyjno-obronnym przygotowanym i realizowanym we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega on na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń.

            Jego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Szkolenie połączyło teorię i praktykę. Zawierało treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej.

            Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz zasadami udzielania pomocy.

            B.S.

            Fot. B.S., D.P

          • Spotkanie z jeżem!

          • W naszej szkole mieliśmy okazję gościć niezwykle uroczego i oryginalnego zwierzaka. Wszystko to za sprawą naszych uczennic – Heli i Zosi Orlińskich, które przyniosły na zajęcia swojego wyjątkowego pupila - jeża pigmejskiego.

            Dziewczynki jako młode ekspertki spisały się na medal. W bardzo ciekawy sposób opowiedziały swoim rówieśnikom o tym: jak wygląda codzienna opieka nad tak egzotycznym stworzeniem, co jeże pigmejskie lubią najbardziej, jakie mają zwyczaje oraz jak należy się z nimi obchodzić, aby czuły się bezpiecznie.

            Wielką atrakcją dla wszystkich była możliwość przyjrzenia się zwierzakowi z bliska. Hela i Zosia zaprezentowały również, jak wygląda karmienie jeżyka, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i zachwyt wśród dzieci.

            To było fantastyczne spotkanie, które nie tylko dostarczyło nam mnóstwo radości, ale też nauczyło nas odpowiedzialności za żywe stworzenia.

            Gorące podziękowania składamy Heli i Zosi za zorganizowanie tak wspaniałej niespodzianki i podzielenie się swoją pasją, a także mamie dziewczynek, pani Marcie, która pomogła w bezpiecznym transporcie i przywiezieniu tego wyjątkowego gościa do naszej szkoły.

            O.M.

            Fot.O.M.

          • Słodka lekcja w bibliotece – klasy 0-III z wizytą u pszczelarzy

          • W ostatnich dniach uczniowie naszych najmłodszych klas 0-III wybrali się z wyjątkową wizytą do Biblioteki i Wiejskiego Domu Kultury w Mąkowarsku. Na miejscu na dzieci czekała niezwykła niespodzianka – spotkanie z prawdziwymi pasjonatami, czyli tutejszymi pszczelarzami – państwem Jadwigą i Grzegorzem Kiełczyńskimi.

            Podczas tych wyjątkowych zajęć dzieci dowiedziały się mnóstwa fascynujących ciekawostek z życia pszczelej rodziny. Pszczelarze w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli o tym: jak wygląda codzienna praca w ulu i jak zorganizowana jest pszczela hierarchia, w jaki sposób powstaje miód i dlaczego jest tak zdrowy dla naszych organizmów, a także jak wielką rolę odgrywają te pracowite owady w otaczającym nas ekosystemie.

            Dzieci z ogromnym zaangażowaniem słuchały opowieści, zadawały mnóstwo pytań, dodatkowo każdy chętny uczeń mógł przez chwilę poczuć się jak prawdziwy opiekun owadów, przymierzając pszczelarski kapelusz. Ponadto spotkanie zwieńczyła pyszna niespodzianka – wspólna degustacja, podczas której dzieci mogły spróbować naturalnego, słodkiego miodu.

            To była niezapomniana lekcja, która z pewnością na długo zapadnie w pamięci naszych uczniów.

            Składamy ogromne podziękowania za tak ciepłe i profesjonalne przyjęcie naszych uczniów w mąkowarskiej bibliotece. Dziękujemy również państwu Kiełczyńskim za podzielenie się wiedzą i pasją. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania!

            O.M.

            Fot.O.M.

          • Biwak klasy siódmej i ósmej w Pieczyskach

          • W dniach 8-9 czerwca uczniowie klasy siódmej i ósmej przebywali na biwaku w Pieczyskach.

            Grali w siatkówkę i piłkę nożną z... przeszkodami, Spacerowali, podziwiając uroki przyrody i zachochód słońca. Rywalizowali w konkurencjach sportowych. Grali w bilard, piłkarzyki i planszówki.

            Bardzo dziękujemy Rodzicom Miłosza z klasy siódmej za zawiezienie i przywiezienie naszych bagaży.

            B.S.

            Fot.B.S.

          • Kulinarnie w piątej klasie

          • Na lekcji techniki uczniowie klasy piatej przygotowywali tortillę. Podczas zajęć poznali zasady bezpiecznej i higienicznej pracy w kuchni oraz uczyli się prawidłowego przygotowywania prostych posiłków. Kroili warzywa, komponowali składniki i zawijali tortillę.

            Zajęcia rozwijały umiejętności kulinarne, współpracę w grupie oraz kreatywność. Wykonane potrawy były estetyczne, smaczne i przygotowane zgodnie z zasadami zdrowego żywienia.

            A. St.

            Fot.A.St.

          • Muzyczna planszówka – uczę się przez zabawę!

          • W klasie czwartej podczas lekcji muzyki była realizowana innowacja pedagogiczna. Jej głównym celem było rozwijanie wiedzy muzycznej uczniów poprzez aktywne i kreatywne działania. Czwartoklasiści pracowali, projektując i wykonując autorskie gry planszowe, w których znalazły się pytania, zadania praktyczne, zagadki oraz polecenia związane z poznanymi zagadnieniami.

            Realizacja innowacji pozwoliła uczniom utrwalić wiadomości dotyczące elementów muzyki, instrumentów, wartości rytmicznych oraz twórczości wybranych kompozytorów. Jednocześnie rozwijała umiejętność współpracy, planowania działań, kreatywnego myślenia i odpowiedzialności.

            A. St.

            Fot.A.St.

          • Dzień Dziecka w naszej szkole

          •  

            Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważne są dziecięca radość, ciekawość świata i marzenia. Z tej okazji uczniowie klas 0-III w dniu 3 czerwca spotkali się na Orliku.

            Dzieci zostały powitane wierszem i życzeniami. Po wspólnych tańcach rozpoczęły się klasowe konkurencje sportowe: rzuty do celu, skoki w workach, wyścigi z jajkiem na łyżce, przeciąganie liny (wzbudziło najwięcej emocji) i tor przeszkód (tutaj naprawdę było wesoło). Następnie wszyscy udali się na plac za domem kultury, gdzie czekały już kiełbaski upieczone na ognisku przez mamy. Po krótkim odpoczynku uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w kolejnych atrakcjach: robieniu tatuaży, malowaniu twarzy, puszczaniu baniek, tworzeniu balonowych myszek, strażackim torze przeszkód. Na koniec nie zabrakło oczywiście słodkości ukrytych w kolorowych piniatach.

                        Serdecznie dziękujemy rodzicom i strażakom za wszelką pomoc. Dziękujemy pani Helenie Borkowskiej za udostępnienie miejsca.

            Życzymy wszystkim dzieciom wielu powodów do uśmiechu każdego dnia, by każdy dzień był dla nich Dniem Dziecka.

            D.K.

          • Dzień Dziecka pełen emocji!

          • 1 czerwca uczniowie klas IV-VIII pojechali do Centrum Paintballa w Gostycynie.

            Podczas obmyślania strategii na paintballowym polu było mnóstwo emocji i dobrej zabawy. Radosne okrzyki słychać było także podczas "wesołej olimpiady", w której uczestniczyliśmy. Były wyścigi, zadania sprawnościowe, matematyczne i... polonistyczne. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

            Nieco nadwątlone moce mogliśmy wzmocnić, posilając się pysznym kiełbaskami i bułkami.

            To był bardzo udany dzień! Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców, która sfinansowała nasz Dzień Dziecka!

            B.S.

            Fot.B.S. i K.L.

          • Cukierku, ty łobuzie!

          • 28 maja gościła u nas w szkole pani Katarzyna Karwat z Publicznej Biblioteki w Koronowie z Filią dla Dzieci, która w kostiumie kota zapoznała dzieci z przedszkola i klas I - III z teatrem papierowym kamishibai pochodzącym z Japonii.

            Mali widzowie obejrzeli przedstawienie na podstawie książki Waldemara Cichonia pt. "Cukierku, ty łobuzie". To pełne humoru przygody małego kotka, który uczył się, jak żyć w swojej nowej ludzkiej rodzinie. Razem z panią Kasią przyjechał do nas kot Cukierek, który skradł serca dziewczynek, ale i chłopcy ustawiali się w kolejce, aby go pogłaskać. Dzieci dowiedziały się, że nie wolno głaskać i karmić kota bez pozwolenia właściciela. Rozwiązywały łamigłówki, krzyżówki, a także rysowały swojego wymarzonego "Cukierka".

            To był dzień pełen humoru i dobrej energii. Dziękujemy Pani Kasiu i do zobaczenia następnym razem Zachęcamy do przeczytania przygód niesfornego kotka - "Cukierku, ty łobuzie".

            E.O.

            Fot.E.O.