Aktualności

          • W krainie Pokoludków

          • 27 maja odwiedziliśmy mąkowarską bibliotekę – Filię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie.

            Pani Hania Gordon zaprosiła nas do "Krainy Poku". Poznaliśmy Pokuludki i ich niektóre przygody. Następnie podzieleni na grupy tworzyliśmy makiety krainy Poku. Wszystkie prace przedstawiające tę niezwykłą krainę były niesamowite, bo wyobraźnia dziecka nie ma granic. Uczniowie świetnie się bawili, a na zakończenie spotkania każda klasa otrzymała dyplom za udział w zajęciach i … cukierki! Przy okazji przypomnieliśmy sobie nawzajem, że papierki wyrzucamy do kosza!

            To był dobrze spędzony czas. Dziękujemy paniom Hannie Gordon i Helenie Borkowskiej.

            E.O.

            Fot.Wychowawcy klas

          • Klucz do Kosmosu

          • Na zajęciach z fizyki odbywających się w ramach

            "Wrót sukcesu" zakończyliśmy dzisiaj realizację projektu Polskiej Agencji Kosmicznej "Klucz do Kosmosu".

            Miłosz, Karol, Bolek i Marcel zbudowali układ do nadawania sygnałów alfabetem Morse'a.

            S. Sz.

            Fot.S.Sz.

          • "Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach..." (Konstanty Ildefons Gałczyński)

          • Uczniowie klasy siódmej gościli dziś swoje mamy, aby podziękować im za trud włożony w ich wychowanie.

            Przedstawili program artystyczny, podczas którego stwierdzili, że mają swoje humory i humorki i nie zawsze jest z nimi łatwo. Pięknie recytowali i śpiewali. Mamy były bardzo wzruszone i potrzebowały niejednej chusteczki. Mnóstwo radości dostarczył wszystkim "konkurs" pt. "Czyja to mama?", w którym mamy musiały rozpoznać siebie po wysłuchaniu kilku zdań o sobie.

            Dziękujemy wszystkim mamom za przyjęcie zaproszenia, a pani Malwinie (mamie Maćka) i panu Pawłowi (tacie Natalii) za podarunki i pyszności.

            Pamiętajmy: "Dla niej zawsze będziesz jak smyk, co dopiero chodzić zaczyna, choć młodzieńczy trądzik już znikł, choć pod kinem czeka dziewczyna...".

            B.S.

            Fot.B.S.

          • Przerwa z lemoniadą

          • Za nami już dziewiąty, a zarazem przedostatni w tym roku szkolnym dzień ze „Słodką Przerwą”. Dzięki rodzicom pierwszoklasistów w dniu 21 maja przerwy były pełne uśmiechu i zapachu domowych wypieków.
             

            Dziękujemy za przepyszne lody, ciasta, babeczki, deserki, galaretki i wszystkie inne słodkości, które znikały w mgnieniu oka. Zaskoczyła nas pomysłowość mam, które przygotowały nawet lemoniadę!
             

            Szczególne podziękowania kierujemy do pani Anety Majewskiej, pani Agnieszki Klesińskiej, pani Małgorzaty Cieślińskiej i pani Janiny Dammer, które sprawnie i w miłej atmosferze przygotowały i przeprowadziły sprzedaż.


            D.K.

            Fot.B.S.

          • Ekologiczna szkoła? Tak! Mamy nagrodę!

          • Zakończył się konkurs "Eko szkoła" zorganizowany przez pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Koronowie, który trwał od września do maja, a polegał na prowadzeniu różnych ekologicznych przedsięwzięć. U nas było ich dwadzieścia jeden!

            Potem trzeba był je opisać i dostarczyć sprawozdania do organizatorów konkursu.

            Okazało się, że razem z uczniami z Buszkowa i ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koronowie zostaliśmy nagrodzeni najwyższą nagrodą - voucherem na pokaźną kwotę!

            Do uzyskania tej nagrody przyczyniły się nasze panie nauczycielki: pani Milena, pani Beata, pani Magda, pani Oliwia, pani Danka, pani Ewa O., pani Kasia i pani Agnieszka.

            Dziękujemy!

            B.S.

          • Zwycięstwo w XX Gminnym Konkursie Historycznym „Moja mała ojczyzna”!

          • 20 maja 2026 roku w Szkoła Podstawowa im. kpt. ż.w.  Tadeusza Ziółkowskiego w Wierzchucinie Królewskim odbyła się jubileuszowa XX edycja Gminnego Konkursu Historycznego „Moja mała ojczyzna”. W rywalizacji udział wzięło sześć szkół podstawowych z gminy Koronowo. Tematyka konkursu obejmowała m.in. tematy dotyczące: bitwy pod Koronowem, Batalionu Obrony Narodowej „Koronowo”, zabytków oraz ciekawych miejsc regionu.

                Rywalizacja była bardzo zacięta, a uczestnicy wykazali się dużą wiedzą historyczną i znajomością lokalnego dziedzictwa. Po podliczeniu wyników okazało się, że

            I miejsce – SP Mąkowarsko

            II miejsce – SP Buszkowo

            III miejsce – SP Wierzchucin Królewski.

            Kolejne miejsca zajęli uczniowie ze szkół:  SP w Sitowcu, SP nr 1 w Koronowie, SP we Wtelnie.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy siódmej – Maciej Tkaczyk i Maciej Woźniak oraz uczeń klasy szóstej – Hubert Korczak. Zmagania konkursowe były poprzedzone wielogodzinnymi przygotowaniami, podczas których chłopcy zdobywali wiedze pod kierunkiem nauczyciela historii - pana Jacka Kufla.

            Konkurs został bardzo ciekawie przygotowany, a uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Wydarzenie było doskonałą okazją do pogłębiania wiedzy o historii i tradycjach naszej małej ojczyzny.

            J.K

          • Egzamin ósmoklasisty zakończony

          • W dniach od 11 do 13 maja 2026 roku ośmioro uczniów klasy ósmej pisało testy egzaminacyjne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wszycy w komplecie i bez żadnych problemów uzupełnili arkusze egzaminacyjne. Teraz pozostało czekanie na wyniki.

          • Hura! Mamy plac zabaw!

          • 7 maja 2026 roku - ta data na pewno zapisze się w historii naszej szkoły. W tym dniu odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw!

            Odwiedzili nas niezwykli goście: pana Patryk Mikołajewski - Burmistrz Koronowa, pani Ewa Chytła - dyrektor Miejsko-Gminnego Zespołu Edukacji, pani Iwona Madziąg, pan Wojciech Orliński, pan Olech Raddatz - radni naszej gminy, ksiądz kanonik Wiesław Wiśniewski - proboszcz mąkowarskiej parafii, pani Malwina Tkaczyk - zastępca przewodniczącej Rady Rodziców i pan Grzegorz Winowiecki - były dyrektor naszej szkoły.

            Długo czekaliśmy na ten plac, a "najważniejsza debata" na ten temat odbyła się w koronowskim ratuszu dwa lata temu, kiedy to mąkowarskie maluchy odwiedziły pana Burmistrza i tam z uśmiechem poprosiły o plac zabaw.

            Dziś były podziękowania dla od pana dyrektora Andrzeja Surdeja, Rady Rodziców i dzieci. Pan Burmistrz na pamiątkę owej "najważniejszej debaty" otrzymał od nas zdjęcie, a na pamiątkę dzisiejszych wydarzeń... swoją karykaturę z naszym placem zabaw z tle autorstwa zaprzyjaźnionej z naszą szkoła pani Marioli Browarskiej.

            Uroczyste przecięcie wstęgi (żółtej i radosnej jak słońce) było kulminacyjnym momentem dzisiejszej uroczystości. Jak widać na zdjęciach - momentem pełnym humoru.

            Rodzice przygotowali dla gości i całej szkolnej społeczności przepyszne słodkości, a wśród nich wspaniale wyglądający i cudnie smakujący tort autorstwa pani Moniki. Bardzo dziękujemy!

            To był dobry dzień!

            B.S.

            Fot. E.L., B.S.

          • Małe kroki – wielka troska o planetę

          • Dziś do naszej szkoły zostały zaproszone panie Malwina Tkaczyk i Kamila Maciołek z Urzędu Miejskiego w Koronowie, które prowadziły zajęcia ekologiczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III.

            Dzieci przypomniały sobie zasady segregacji odpadów. Obejrzały teatrzyk „Potwór Śmieciuch kontra Planeta Ziemia”. Podczas przedstawienia uczniowie pomagali nauczyć Śmieciucha właściwej segregacji śmieci. Ķolejnym etapem był udział w zabawie z matą edukacyjną.

            Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek. To był dzień pełen uśmiechu i cennej wiedzy. Dziękujemy, że przyjęły Panie nasze zaproszenie.

            M. Sz.

            Fot.M.Sz.

          • Dzień Strażaka w naszym przedszkolu

          • Dziś w grupie przedszkolnej 0a obchodziliśmy Dzień Strażaka! Z tej okazji dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak ważny i odpowiedzialny jest zawód strażaka oraz jak wielką rolę odgrywa w niesieniu pomocy innym. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie i pracy straży pożarnej.

            Nie zabrakło też słodkiej zabawy – przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem piekły ciasteczkowe wozy strażackie. Było dużo radości, kreatywności i uśmiechu. Ciasteczka wyszły przepyszne.

            Serdecznie pozdrawiamy OSP KSRG Mąkowarsko i życzymy Wam takiego samego zapału jak dotychczas, bezpiecznej służby, wielu sukcesów oraz zawsze szczęśliwych powrotów z każdej akcji!

            Fot.M.Sz.

          • ŚWIĘTO ZGODY

          •   30 kwietnia 2026 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel związany z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Ten doniosły akt prawny uchwalono w 1791 roku, czyli 235 lata temu. Do dziś zajmuje ważne miejsce w historii naszego kraju, będąc symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności, a także wyrazem patriotyzmu i zaciętej walki o przyszłość naszej ojczyzny.

              Sala gimnastyczna w tym dniu przeobraziła się w scenę udekorowaną biało-czerwonymi symbolami narodowymi, a wszyscy uczniowie wyrazili swój szacunek do historii naszych przodków galowymi strojami. Na scenografię składały się kolorowe wizerunki sali obrad Sejmu Wielkiego i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz powiększony tekst konstytucji majowej. Dzisiejszy apel szkolny odbył się pod hasłem „Święto zgody”. Uczniowie  klasy 7 zaprezentowali wyjątkowy występ słowno-muzyczny, w którym nie zabrakło poruszających wierszy, pieśni patriotycznych oraz nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Szczególnym elementem wydarzenia było wystąpienie awatara Marszałka Stanisława Małachowskiego, który przypomniał wszystkim, jak ważna jest zgoda i jedność. Następnie uczennica klasy 5 Roksana Gonciarz zaśpiewała piosenkę z fragmentami wiersza Władysława Bełzy pod tytułem „Katechizm młodego Polaka”.

              Na koniec głos zabrał Dyrektor Andrzej Surdej, który odniósł się do obchodów świąt majowych oraz podziękował za przygotowanie apelu Pani Beacie Surdej, Agnieszce Stefańskiej i Panu Jackowi Kuflowi.

            Corocznymi obchodami tego święta w naszej szkole udowadniamy, że kochamy naszą Ojczyznę.

            To była piękna i refleksyjna lekcja historii oraz wartości, które wciąż pozostają aktualne.

            j.K.

          • Konkurs recytatorski dla klas 0 - III

          • "Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa " (Robert Frost)

            28 kwietnia odbył się szkolny konkurs recytatorski dla klas 0 - III. Wzięło w nim udział aż 31 uczniów. Wszyscy, jak powiedział pan dyrektor Andrzej Surdej, stanęli na wysokości zadania i dali z siebie wszystko.

            Wysłuchaliśmy wielu ciekawych interpretacji poezji dla dzieci. Były wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Agnieszki Frączek i wielu innych autorów. Jury w składzie panie Iwona Lewandowska i Beata Surdej oraz pan dyrektor Andrzej Surdej wyłoniło zwycięzców w każdej kategorii.

            Przedszkolaki (klasy 0a,0b):

            I miejsce - Eliza Zawadzka,

            II miejsce - Lena Walus,

            III miejsce - Lena Latos.

            Klasa pierwsza:

            I miejsce - Zuzanna Klesińska,

            II miejsce - Alan Berezicki,

            III miejsce - Zofia Raddatz.

            Klasa druga:

            I miejsce - Zofia Orlińska,

            II miejsce - Lena Ciszmowska,

            III miejsce - Helena Orlińska.

            Klasa trzecia:

            I miejsce - Michalina Nowicka,

            II miejsce - Łukasz Gnaciński,

            III miejsce - Oliwier Szufrajda.

            Wyróżnienie - Zofia Grzonkowska (klasa I).

            Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i słodkim upominkiem. Dziękujemy za podjęty trud, przełamanie nieśmiałości i odwagę aby wystąpić przed dużą widownią. Dziękujemy paniom wychowawczyniom i rodzicom za nadanie szlifu występom dzieci oraz jury, które nie miało łatwego zadania. Zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu za rok.

            Nagrody w konkursie ufundowali: Rada Rodziców, Urząd Miasta i Gminy w Koronowie, Samorząd uczniowski oraz pan Marek Stróż. Serdecznie dziękujemy!

            E.O.