• koniec XVIII w.
        W Mąkowarsku powstała szkółka parafialna, której działalność zakończyła się z chwilą kasacji Zakonu Cystersów
        w 1819 roku.

         

        1819
        Rozpoczęła działalność szkoła niemiecka z polskim językiem nauczania. Jednak w okresie rządów Bismarcka nauczanie w języku polskim zlikwidowano i wprowadzono nauczanie w języku niemieckim. Szkoła stała się w tym czasie głównym ośrodkiem germanizacji. Parafianie utrzymywali jednak nauczyciela religii - Polaka, który nauczał religii w języku polskim.

         

        1918
        Po zawarciu traktatu wersalskiego szkoła została przekształcona w Publiczną Szkołę Powszechną Katolicką - trzyklasową.

         

        1928
        Szkoła została przekształcona w czteroklasową, ale siedmiooddziałową. Uczyło w niej czterech nauczycieli: J.Becker, Helena Kuzielówna, A. Felenczakówna, Gonszcz. Pierwszym kierownikiem szkoły był K. Kasprzak, później J. Becker (1924 - 1938)
        i Jan Gniot (1938 - 1939).

         

        1930
        Z nazwy szkoły usunięto przymiotnik katolicka.

         

         

        1932
        W wyniku reformy ustroju szkolno - oświatowego braci Jędrzejczaków szkoła w Mąkowarsku została przekształcona
        w Publiczną Szkołę Powszechną II stopnia. Była to szkoła 6 klasowa i 7 oddziałowa o siedmioletnim okresie nauczania,
        w której nauka w klasie szóstej trwała 2 lata.

         

        okres międzywojenny
        W szkole pracowali następujący nauczyciele: K.Kasprzak, J. Becker, Helena Kuzielówna, A. Felenczakówna, Maria Klóskówna (zamordowana przez Niemców w czasie okupacji), Maksymilian Matysik, W. Matuszczak, Jan Gniot, Gonszcz, Kotecki.

         

        1945
        Organizacją szkoły po wojnie zajął się Jan Gniot, który kierował szkołą do 31 stycznia 1953 roku i Maksymilian Matysik - nauczyciel. Była to szkoła 7 klasowa. Pracowali w niej: Matysik, Drabent, Śmiałowska (Ekwińska) i małżeństwo Myślińskich.

         

        17 lutego 1945

        Odbyły się pierwsze zapisy do szkoły. Zapisano 189 uczniów.

         

        12 kwietnia 1945

        Pozyskano budynek szkolny.

         

        18 lipca 1945

        Rozpoczął się pierwszy rok szkolny w powojennej Polsce.

         

        rok szkolny 1945/1946

        W szkole uczyli: P.Drabent, R. Maślińska i Jan Gniot – kierownik szkoły. W tym okresie powołano pierwsze organizacje młodzieżowe zrzeszające uczniów szkoły, tj. Drużynę Harcerską Męską i Żeńską, Polski Czerwony Krzyż i Spółdzielnię Uczniowską. Warunki lokalowe były bardzo skromne i trudne – brak ławek, tablic, sprzętu szkolnego, zniszczone pomieszczenia. Problemem był też brak elektryczności na wsi. W tym czasie dzieci uczyły się następujących przedmiotów:

        · religia;

        · język polski;

        · język francuski;

        · historia;

        · geografia;

        · przyroda;

        · matematyka;

        · fizyka;

        · rysunek;

        · prace ręczne;

        · śpiew;

        · wychowanie fizyczne.

        Oceniano też sprawowanie.

         

        1 września 1953

        Od 1 września 1953 roku do 19 września 1968 roku szkołą kierował Paweł Malach. Jego starania idące w kierunku unowocześnienia wyposażenia szkoły i organizacji nowych form pracy, przyniosły oczekiwane efekty, a ich ukoronowaniem było wybudowanie nowego pawilonu szkolnego w 1968 roku, który składał się z 5 pomieszczeń lekcyjnych, sekretariatu, kancelarii, pokoju nauczycielskiego i pomieszczenia socjalnego. W tym czasie w szkole pracowali następujący nauczyciele: bracia Gliwa, Kraska, Kozak, małżeństwo Kołodziejów, Żołądkiewicz, Hanka Lubańczuk, Kazimiera Meler, Wiśniowska, Krystyna Wiśniewska, Mirosława Wiśniewska, Czesław Matyszczak, Stanisław Zieliński, Monczyńska, Krystyna Witek, Zofia Zagajewska, Barbara Walkowiak.  

         

        1963
        Szkoła została przekształcona w szkołę podstawową ośmioklasową.

         

        20 września 1968
        Kierownikiem szkoły została Mirosława Markiewicz, która swoją funkcję pełniła do 31 sierpnia 1981 roku. W tym czasie pracowali w szkole: Irena Zając, Aurelia Gołębiewska, Kudła, Bożena Urlich, Maria Duczmal, Wanda Polasik, Jadwiga Kufel.

         

        19 maja 1973

        Szkole zostaje nadane imię Obrońców Westerplatte. W tej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, oświatowych, jednostki wojskowej z Elbląga oraz delegacje uczniów i nauczycieli sąsiednich szkół. Z tej okazji ufundowano pamiątkowa tablicę, która do dziś znajduje się na holu szkoły. 

         

        1 września 1981
        Dyrektorem szkoły została Barbara Wróbel, sprawująca tę funkcję do 31 sierpnia 1991 roku. Pod jej kierunkiem pracowali: Gabriela Polachowska, Grzegorz Winowiecki, Dorota Grądkowska, Iwona Lewandowska, Aleksandra Kaczmarek, Zbigniew Głogowski. Dzięki staraniom pani dyrektor zaadaptowano pomieszczenie na zastępczą salę gimnastyczną. W tym czasie szkole został ufundowany sztandar.

         

        1 września 1991
        Stery szkoły przejmuje Grzegorz Winowiecki.

         

        1 września 1999

        W wyniku reformy systemu oświaty w Mąkowarsku zostaje utworzone gimnazjum.

         

        1 września 2000

        W Mąkowarsku zostaje utworzony Zespół Szkół, w skład którego wchodzą:

        · Szkoła Podstawowa im. Obrońców Westerplatte w Mąkowarsku

        · Gimnazjum w Mąkowarsku

        1 września 2017

        W wyniku reformy systemu oświaty Zespół Szkół w Mąkowarsku staje się ponownie ośmioklasową Szkołą Podstawową im. Obrońców Westerplatte w Mąkowarsku.

         

        Historia szkoły została spisana przez panów Jacka Kufla i Grzegorza Winowieckiego na podstawie kronik szkolnych prowadzonych w latach 1945 – 1991, artykułu pana Muzioła i wspomnień mieszkańców Mąkowarska.